13. Međunarodni festival „Čembalo, živa umetnost“ – „Don Kihot 1616-1936-2016“

07.11.2016, 21:00.
blank-image

Čembalistkinja Smiljka Isaković i perkusionista Andrija Sagić osmislili su program povodom 400 godina od smrti Migela de Servantesa, 80 godina od osnivanja Interbrigada i smrti Federika Garsije Lorke, 70 godina od smrti kompozitora Manuela de Falje.

Program:
Francisko de la Tore
Danza alta (Cancionero musical de palacio)

Antonio Valente
Danza de las Hachas
La Romanesca

Huan Kabaniljes
Corrente italiana
Saltarello

Anonimus
Las Folias
Espanoleta
Pavana
Chacona

Hoze Ferer
Sonata 2. por gesolreut

Domeniko Skarlati
Fandango

Federiko Garsija Lorka
Canciones espanoles antiguas

Instrument:
Kopija dvomanualnog francuskog čembala Blanchet-Taskin, izrađena u Milanu u majstorskoj radionici Granziera 1985. godine (vlasništvo Smiljke Isaković)

Biografije:
dr Smiljka LJ. Isaković, pijanistkinja, čembalistkinja, pedagog, publicistkinja, koju inostrana kritika naziva Kraljicom čembala i Prvom Damom čembala, magistrirala je dva instrumenta – klavir na Konzervatorijumu Čajkovski u Moskvi i čembalo na Kraljevskom Konzervatorijumu u Madridu. Specijalizovala je čembalo u Veneciji, Bilbaou, Santjagu de Komposteli i Granadi. Doktorirala je u oblasti menadžmenta u umetnosti. Nastupala je širom Evrope, u SAD-u, Južnoj Americi, na Islandu, kao i na Kubi, uvek sa odličnim kritikama. U bivšoj Jugoslaviji je redovno svirala na velikim festivalima, a sada i širom Srbije, nastupajući na svom instrumentu. Snimila je nekoliko nosača zvuka, a njeni audiovizuelni snimci nalaze se u medijskim kućama u zemlji i inostranstvu. Smiljka Isaković je zvanični ekspert Izvršne agencije Evropske unije (EACEA) za oblasti kulture, edukacije i audiovizuelnih medija.
Smiljka Isaković paralelno piše tekstove za različite medije. Od preko 700 kritika i tekstova objavljene su tri knjige (Prometej, Službeni glasnik, RTS). Uvršćena je u International Who is Who in Music (Kembridž), a od strane Američkog biografskog instituta (ABI) ušla je u 5000 ličnosti sveta kao Prva Dama čembala. Takođe se nalazi u encikolpediji Ko je ko u Srbiji i međunarodnoj Enciklopediji čembalista i orguljaša (Sankt Peterburg). Godine 1997. dodeljena joj je prestižna međunarodna Masarikova nagrada za umetnost, koju je pre nje za muziku dobio Lučiano Pavaroti. Priznanje Međunarodni muzičar (2003) dobila je u Kembridžu, a 2005. godine Zlatnu značku Kulturno-prosvetne zajednice Srbije, za nesebičan, predan i dugotrajan rad i stvaralački doprinos u širenju kulture. Predsednik je Odbora BEMUS-a.
Dobitnica je nagrade Grada Beograda za koncert Osu se nebo zvezdama (2015), a ove godine je dobila nagradu Udruženja muzičkih umetnika Srbije za najbolji koncert u 2015. godini (Putevima Ćirila i Metodija). Oba koncerta su izvedena na Festivalu čembala.

Andrija Sagić je multiinstrumentalista i kompozitor. Diplomirao je filozofiju u Beogradu, specijalizirajući estetiku i filozofiju srednjeg veka. Istražuje različite tehnike sviranja srednjovekovnih i orijentalnih perkusija (tombak, rik, bendir…). Posebnu pažnju posvećuje vokalnoj praksi srednjeg veka u Pitagorinom muzičkom sistemu. Ovo interesovanje proširuje na istraživanje mikrotonalne muzike od antike do savremene muzike. Sarađivao je sa Ateljeom 212, Narodnim pozorištem i Pozorištem na Terazijama. Osnivač je i umetnički rukovodilac srednjovekovnog ansambla Ludus Musicus i ansambla za eksperimentalnu muziku Roj Trešanja. Sa čembalistkinjom Smiljkom Isaković, kroz brojne nastupe, obnavlja izvođačku praksu starih kamernih sastava.Član je UMUS-a.

Loading...