6.Beogradska internacionalna nedelja arhitekture – BINA 2011: ODRŽIVO/NEODRŽIVO

05.05.2011, 16:30.
blank-image

Kako unaprediti projektovanje u složenim ekonomskim i političkim uslovima, kvalitetnu i ekološku izgradnju i njenu isplativost, pristupačno stanovanje, standardizaciju poslovnih objekata, javne konkurse i racionalno trošenje javnih fondova, revitalizaciju i adaptaciju starih objekata i njihovu zaštitu od propadanja? Kako podsticati odgovornu arhitektonsku kulturu koja će biti nosilac progresivnih društvenih kretanja, kritičkog oblikovanja svakodnevnice i modernog identiteta?

ODRŽIVO / NEODRŽIVO

Program ovogodišnje 6. BINA-e će se fokusirati na održivoj arhitekturi koja uvažava sve aspekte društvenog konteksta, a ne samo estetski i tehnološki kvalitet /smanjenje zagadjenja, racionalno korišćenje prirodnih resursa, ali i zadovoljavanje potreba savremenog čoveka/.
Društveno odgovorna arhitektonska produkcija je stoga odavno prestala da bude samo uska briga struke. Interdisciplinarni pristup, kao glavna karakteristika savremene arhitekture, odražava se i kroz 40-tak programa šestog izdanja BINA-e.

Osnovni tematski okvir čini regionalni istraživački projekat Nedovršene modernizacije: Izmedju utopije i pragmatizma, koji sagledava odnos arhitekture i urbanizma prema modelu socijalističke modernizacije. Projekat će predstaviti njegovi autori Vladimir Kulić / Florida Atlantic University / i Maroje Mrduljaš/ Arhitektonski fakultet Zagreb/, a svoju interpretaciju socijalizma nakon 2 decenije ponudiće kritičari i teoretičari moderne arhitekture i kulture: Ljiljana Blagojević, Boris Grojs i Andreas Rubi /Nemačka/, Belgijanka Hilde Hejnen.

Filmski program u Dvorani Kulturnog centra prati projekcije 11 ostvarenja jugoslovenske kinematografije snimljenih od 1950. do 1973. Filmovi Ž. Pavlovića, R.L.Djukića, D. Makavejeva, P.Đorđevića, O. Gluščevića, V.Bulajića, V. Mimice, M. Antića…ukazuju na teme i subjekte procesa modernizacije društva i otpore tim istim procesima. Publika će biti u prilici da vidi i četiri filma o prostornom planiranju sa francuskog festivala Image de ville.

Na programu su i predavanja o savremenoj arhitekturi u Srbiji, regionu i Evropi, debate sa istaknutim evropskim i domaćim stručnjacima. Norvežanka Birgit Rusten upoznaće publiku sa svojom verzijom stvaranja zdravih urbanih područja, tzv zelenih kuća. Nedostatak prirodnih resursa pravi je izazov za nove strategije holanskih neimara koji istrajavaju u pronalaženju održivog dizajna za održivu budućnost.Njih će na BINA-i predstaviti Jan Jongert iz biroa Archtecten 2012. O nužnosti autorskog izraza u zahtevnim potrebama kompanija za korporativnim dizajnom, daće Goran Vojvodić, prošlogodišnji dobitnik Velike nagrade Saveza arhitekata Srbije za životno delo. Atraktivnosti manifestacije doprineće učešće velikog evropskog graditelja Borisa Podreke i njegovo izlaganje o novim zgradama muzeja u srednjoj Evropi. Gost BINA-e je i austrijski arhitekta Volfgang Čapeler, domaćoj javnosti poznat kao pobednik na prošlogodišnjem svetskom konkursu budućeg Centra za promociju nauke u Bloku 39 na Novom Beogradu
Beogradsku internacionalnu nedelju arhitekture prate brojne izložbe. Publika će videti nagrađene radove sa najznačajnijih domaćih arhitektonskih i urbanističkih konkursa; po prvi put , monografsku izložbu posvećenu velikanu srpskog graditeljstva Bogdanu Bogdanoviću; domete osam mladih arhitektonskih studija u Srbiji; arhitekturu vojvodjanskih gradova u 20. veku u kontekstu društvenih i ideoloških promena u Evropi i Vojvodini; panoramu savremene bosansko-hercegovačke arhitekture u poslednjih 15 godina; arhitekturu postsocijalizma u novonastalim državama jugoistočne Evrope; postavku koja će se baviti fenomenom boje u arhitekturi; fotografije moderne i post-moderne arhitekture bivše Jugoslavije; filmske plakate 60-tih godina prošlog veka koji su najavljivali filmove u Muzeju Kinoteke itd.
BINA će se baviti i održivim stanovanjem Roma, šetaće sa građanima kroz arhitekturu Beograda, a najmlađima će, posredstvom igrolikih radionica pružiti priliku da daju svoje viđenje pojmova održivog/neodrživog.
Sve to u Kulturnom centru Beograda, izložbenim prostorima Muzeja grada Beograda, Muzeju istorije Jugoslavije, Kući Legata, galerijama Ozone i Eurocentar, Opštini Stari grad, Centru za kulturnu dekontaminaciju…

www.bina.rs
Organizatori: Društvo arhitekata Beograda i Kulturni centar Beograda.

Loading...