9. Beogradska internacionalna nedelja arhitekture – PROSTORI JAVNOSTI

08.05.2014-31.05, 14:43.
blank-image

Izložbe u galeriji Podroom
Godišnje nagrade za arhitekturu u periodu maj 2013 – april 2014.
Arhitektonski i urbanistički konkursi u periodu maj 2013 – april 2014.
Organizatori: Društvo arhitekata Beograda (DAB) i Udruženje arhitekata Srbije (UAS)

Izložbe Godišnje nagrade za arhitekturu i Arhitektonski i urbanistički konkursi, stalni su programski segment Beogradske internacionalne nedelje arhitekture. To su dve izložbe u jednoj. Prva prikazuje godišnje nagrade za arhitekturu koje dodeljuje više institucija za realizovane objekte. Druga nam pruža uvid u nagrađene konkursne projekte. U rasponu od idejnog – arhitekture na papiru, do pojavnog – arhitekture u prostoru, ova izložba pruža relevantan pregled događaja na srpskoj arhitektonskoj sceni u periodu između dve Beogradske internacionalne nedelje arhitekture.

Prostori javnosti. Arhitektura, urbanizam i intervencije
Prema publikaciji izdavačke kuće Gestalten, Nemačka. Koncept i autori postavke

Od gusto naseljenih urbanih sredina do ruralnih predela, u toku je kreativno oživljavanje javnih prostora. Taj preporod obuhvata formalne i neformalne intervencije u javnim prostorima, poboljšanje kvaliteta zemljišta, zajedničke bašte i velike arhitektonske projekte obnove. U centru knjige Going Public: Public Architecture, Urbanism and Interventions (Izdavač: Gestalten) jeste sve veći interes za preoblikovanje i promenu namene naše izgrađene sredine za javnu upotrebu. Kako se naši centri zajednica razvijaju, a način na koji se oslanjamo na njih postaje sve iznijansiraiji, sve je više novih rešenja koja odgovaraju na želje građana za otvorenim prostorom gde će se okupljati i razmenjivati informacije. Knjiga Going Public (Oživljavanje javnih prostora) je neka vrsta platforme za razgovore u kojima se istražuju koncepti javne arhitekture koja služi za stvaranje atraktivnih mesta, uloga zelene arhitekture u gradovima, razne tehnike korišćenja prostora, urbano uređenje prostora i značaj činjenice da javni prostor ne mora uvek da odgovara urbanomokruženju.

Učiti na primeru Gazele, instalacija
Autor: Hans Nevidal, Austrija

Hans Nevidal je prikupio modele na osnovu kojih će prikazati teorijski pristup savremenih austrijskih arhitekata strukturama javnog prostora. Polaznu tačku u razmišljanju predstavljala je eksperimentalna projektna studija o bivšoj zgradi osiguravajuće kompanije koju su izradili arhitekte Volfgang Čapeler i Mihael Valraf. Njihov projekat prikazuje javni prostor koji progriza svoj put kroz staromodnu pravougaonu građevinsku strukturu poput rizomske organske strukture kao što je gnezdo termita. Metabolizam se vraća na mala vrata.
Ovakve arhitektonske postulate objedinio je pod naslovom Učiti na primeru Gazele. Na estetska i strukturalna pitanja Nevidal gleda s visine. Ipak, gledano sa tla, uočavaju se realni problemi stanovnika i njihova sposobnost da ih reše, na primer, recikliranjem smeća.

Komad grada, video
Autori: LIFT – prostorne inicijative i Grupa arhitekata

Komad grada je zajednički projekat dve nevladine organizacije, LIFT – prostorne inicijative iz Sarajeva i Grupe arhitekata iz Beograda, koji se realizuje sredstvima Fondacije Schüler Helfen Leben, u okviru programa Movements across borders, i uz podršku Muzeja primenjenih umetnosti u Beogradu, u okviru programa Salona arhitekture. Projekat se ostvaruje održavanjem petodnevninh radionica u Sarajevu i u Beogradu, tokom kojih je planiran niz aktivnosti čiji je cilj izrada dva kratka filma kojima će članovi gostujuće organizacije predstaviti gradske probleme i potencijale grada domaćina, sa naročitim osvrtom na zajedničke probleme i potencijale urbanih ambijenata Sarajeva i Beograda.

Mikrobrigade: Varijacije jedne priče, film
Ljubaznošću 59. Međunarodnog festivala kratkog metra Oberhauzen

Režija: Florian Zejfang, Aleksander Šmeger, Lisa Šmit-Koline
Kamera: Florian Zejfang
Zvuk: Lisa Šmit-Koline
Montaža: Florian Zejfang
Produkcija: Fokussy Prod.

Da bi rešile stalni problem nedostatka stambenih jedinica, u Kubi su 1971. godine formirane uradi-sam građevinske grupe, nazvane mikrobrigade. Slike arhitekture, arhivski materijal i intervjui kombinovani su u eksperimentalan kolaž o tom fenomenu revolucionarnog modernizma.

Loading...