Barokni koncerti za orgulje – „Die Kölner Akademie“ i orguljaš Ivan Božičević

16.06.2015, 20:00.
blank-image

Uvodni koncert 15. festivala „Dani orgulja“ se realizuje u saradnji sa 10. Festivalom rane muzike, a uz podršku Gete instituta u Beogradu. Na koncertu će nastupiti ansambl Die Kölner Akademie iz Nemačke i orguljaš Ivan Božičević iz Hrvatske.
Ovaj koncert je rezultat saradnje dva beogradska festivala, Dani orgulja / Dies organorum i Festival rane muzike, i predstavlja tačku preseka njihovih programskih koncepcija.

Jubilarni 10. Festival rane muzike održaće se u periodu od 13. do 26. juna na nekoliko lokacija u Beogradu. Na festivalu će nastupiti neki od najboljih evropskih ansambala koji neguju istorijsku praksu izvođenja dela na originalnim instrumentima (ili kopijama instrumenata) iz doba nastanka kompozicija. Osim domaćih ansambala, publika će moći da čuje izvođače iz Italije (ansambli Il Rossignolo i I Bassifondi), Nemačke (Die Kölner Akademie), Hrvatske (ansambl Antifonus), Holandije (ansambl Block6 The Hague), Luksemburga (ansambl Artemandoline), kao i iz Sjedinjenih Američkih država (violončelista Andre L. Onil).
Detaljan program Festivala rane muzike možete pogledati na sajtu:
http://www.festivalranemuzike.com/

Program:
Mišel Koret (1707–1795) 
Koncert za orgulje u Ge–duru, op. 26, br. 1
Allegro
Aria 1 – Aria 2
Allegro

František Ksaver Briksi (1732–1771) 
Koncert za orgulje br. 5 u Ef–duru
Allegro moderato
Adagio
Allegro assai

Luj–Nikola Klerambo (1676–1749)
Suite du premier Ton
Grand Plein Jeu
Fugue
Duo
Trio
Basse et Dessus de Trompette
Récits de Cromorne et de Cornet separé
Dialogue sur les Grands Jeux

Georg Fridrih Hendl (1685–1759)
Koncert za orgulje i gudače u Ef–duru, op. 4, br. 4
Allegro
Andante
Adagio
Allegro

Biografije:
Die Kölner Akademie je jedinstveni ansambl sa sedištem u Kelnu. Oni izvode muziku iz perioda od 17. do 21. veka na istorijskim instrumentima sa svetski renomiranim gostujućim solistima.
Ansambl nastoji da prikaže originalne zamisli kompozitora koristeći istorijske planove sedenja članova orkestra, kritička izdanja i pravilnu instrumentaciju za svako delo. Kelnska akademija je primila najveća priznanja kritike za svoje nastupe na velikim festivalima i koncertnim salama u Evropi, Južnoj Americi, Severnoj Americi, Aziji i Bliskom Istoku. Mnoga od ovih izvođenja su prenošena uživo, a neka su snimljena za televiziju.
Premijerno su snimili više albuma sa delima manje poznatih kompozitora kao što su: Krusel, Danci, Pihl, Vanhal, Vilms, Romberg, Fišer, Kunc i D’Alvimare. Njihov komakt disk sa simfonijama Bernarda Romberga dobio je Supersonic nagradu.
Die Kölner Akademie već nekoliko godina radi na snimanju Mocartovih klavirskih koncerata sa pijanistom Ronaldom Brautiganom za izdavačku kuću BIS. Ovi albumi su dobili veliko internacionalno priznanje.

Kompozitor, orguljaš, pijanista, aranžer i džez muzičar Ivan Božičević je magistrirao kompoziciju na FMU u Beogradu (A. Obradović) a orgulje na Hochschule für Musik u Frankfurtu (E. Krapp). Ranu muziku je usavršavao na Univerzitetu u Salamanki (G. Bovet, M. Torrent). Autor je četiri simfonijske kompozicije, kao i brojnih kamernih, solističkih, horskih i elektronskih dela. Interesuju ga različiti žanrovi (barokna, elektronska, jazz i world muzika) i mogućnosti njihovih međusobnih prožimanja. njegova dela su izvođena i snimana širom Evrope i SAD-a, objavljena su na 15 nosača zvuka i štampana kod nekoliko američkih izdavača (Walton Music, EC Schirmer, Abundant Silence). Nekoliko projekata je trenutno u završnoj fazi, među kojima se ističe štampanje kompozicije Yuku haru ya za osmoglasni hor u izdanju nemačke kuće Schott.
Osim domaćih priznanja (Hristićeva nagrada, Srebrna medalja Univerziteta umetnosti u Beogradu), Božičević je dobitnik brojnih inostranih kompozitorskih nagrada – ArtsLink Fellowship Award, Garth Newel Composition Award, Third Millenium Ensemble Award, Alienor Harpsichord Composition Award, Asylum Saxophone Quartet Prize (SAD), John Clare Society Award, Invitation to Composers Project (Velika Britanija), nagrada na konkursu Hora Praške Filharmonije (Češka) i nagrada na konkursu ansambla Sofijski solisti (Bugarska). Kao autor orguljske muzike, nositelj je dvostrukog priznanja Američkog udruženja orguljaša (AGO) – njihove nagrade za delo sa horom i orguljama za 2014. godinu (AGO/ECS Publishing Award, kompozicija Kyrie eleison), kao i nagrade za solističku orguljsku kompoziciju (2016 AGO/Marylin Mason Award) za delo Moonpiper, koje će biti premijerno izvedeno na nacionalnoj konvenciji AGO 2016. godine u Hjustonu.

Koncert ostvaren uz podršku Gete intituta u Beogradu.

Loading...