BOJAN BABIĆ, promocija knjiga „Devojčice, budite dobre“ i „Ilegalni Parnas“

22.01.2014, 12:31.
blank-image

Učestvuju: Bojan Babić, autor, Vladimir Arsenić, književni kritičar i Tomislav Marković, urednik
Devojčice, budite dobre
“Devojčice, budite dobre” je razuđeno i višeslojno književno delo. Okvir postavljen uvodnim, epistolarnim odeljkom čitaoca upoznaje s tim da američka firma, na samom kraju pretposlednje decenije prošloga veka, odlučuje da započne proizvodnju plišanih igračaka u tadašnjoj Jugoslaviji. To je krupnooki majmunčić, lemur nazvan Aja.
Prateći sudbine devojčica u čijim su se rukama, na ovaj ili onaj način, našli primerci te jedine serije igračaka, kako na Zapadnom Balkanu, tako i u traumatičnim regijama šireg okruženja, na Mediteranu i na prostorima nekadašnje Sovjetske imperije, ali i u naizgled sigurnim prostorima Beča i drugih zapadnoevropskih gradova, Babić ubedljivim pripovednim fragmentima ocrtava jednu univerzalnu kartografiju nesreće hronološki postavljenu između egzekucije i ekshumacije diktatorskog para Čaušesku. Odabrani poetički koncept, lucidno povezani niz fragmenata, čini predloženu knjigu istovremeno i romanom i zbirkom kratkih priča. Nenametljivo ocrtavanje društvenog konteksta na pozadini intimnih priča čini ovu knjigu čvrsto utemeljenom u našem vremenu ispunjenom različitim traumama.

Ilegalni Parnas
Glavni junak romana, provincijski arhitekta kome su lokalni zgubidani posprdno prišili nadimak Kurvazije, pokušava da u rodnom gradiću M. sagradi Parnas – kompleks građevina sačinjen od kopija Le Korbizijeovih slavnih vila, kapija, kapela, manastira i paviljona – kulturni centar gde bi se umetnici okupljali i radili na svojim delima. Vrlo brzo se suočava sa bahatošću lokalnih političara, zakulisnim tajkunskim radnjama i čitavim rekvizitarijem opstrukcija, tipičnih za jednu temeljno devastiranu sredinu. Prepušten sam sebi i svom idealizmu, mladi arhitekta pokušava da dovrši svoje životno delo, da sagradi ono o čemu je oduvek sanjao. Ne shvatajući koliko je njegov poduhvat neostvariv, smešten u keliju kao osnovnu jedinicu stanovanja, Kurvazije dospeva u somnabulno stanje gde se mešaju java i san, a njegov svet biva nastanjen fantazmagoričnim prikazama.
Babić je kroz formu epistolarnog romana, poigravajući se tradicionalnim motivom dvojnika, ispripovedao priču o majstoru i učeniku, ali u naglašeno parodijskom ključu. U 19 pisama koja Kurvazije piše svom idolu Korbizijeu smeštena je ispovest zanesenjaka kome je najveći domet da se ostvari kao epigon, ali jedino što mu polazi za rukom jeste da ekspresno prevali put od kelije do ćelije.
“Ilegalni Parnas” je manifest poraza i nemoći, potresna priča o sudaru stvaralačkog duha i uskogrudog sveta palanke, ali i tragična pripovest o čoveku koji je krenuo putem umetnosti i doživeo sunovrat već na prvom koraku, jer nije imao dovoljno snage i talenta da se suoči sa neizlečivom stvarnošću. Sudbinu jednog junaka Babić je uspeo da pretvori u viziju o uzaludnosti svakog graditeljskog napora u zemlji koja je samu sebe dobrovoljno preinačila u ruševine. I urbanističke i ljudske.

Bojan Babić je rođen u Beogradu 1977. godine. Gimnaziju je završio u Mladenovcu, a Filološki Fakultet u Beogradu, na grupi za srpsku i opštu književnost.
Prvu knjigu, zbirku priča PLI-PLI, objavio je sa nepunih 19 godina, 1996. godine u, tada prestižnoj edicijiPegaz Književne omladine Srbije. Od tada je objavio sledeće knjige: Buke u prozi (pesme u prozi, Intelekta, Valjevo, 2003.), Priče o sreći (kratke priče, Treći Trg, Beograd, 2008.), Neljudska komedija(roman, AlgoritamMedia, Beograd, 2010.), Devojčice, budite dobre (omnibus-roman, Levo krilo, Beograd, 2013.), Ilegalni Parnas (roman, Levo krilo, Beograd 2013.)
Priče, poeziju i novinske tekstove je objavljivao u časopisima, antologijama i portalima u Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, na Kosovu, u Švedskoj, Sjedinjenim američkim Državama, Meksiku: Ulaznica, Zarez, Chaos, Kikinda short, Priča za 21. vek, antologija Priča za 21. vek, Rukopisi, Književni pregled, Treći trg, Povelja, Severni bunker, Sic! (Sarajevo), e-novine, Antologija nove srpske proze «Iz Beograda, s ljubavlju» – na albanskom, Antologija srpske poezije «Svi će pisati poeziju» – na švedskom jeziku, InOtherWordsMerida (Meksiko), Gravel (SAD)…
Kritike i prikazi njegovih knjiga su objavljivani u različitim časopisima, knjigama i na portalima: Književni pregled, Sarajevski DANI, Beton, e-novine, Booksa, Yellow cab, Popbox, Postjugoslavenska književnost…
Dobitnik je jedine književne stipendije u Srbiji – stipendije “Fonda Borislav Pekić” 2011. godine za delo u nastajanju – omnibus-roman Devojčice, budite dobre. Kao predstavnik Srbije, učestvovao je na festivalu kratke priče Kikinda short. Bio je gost rezidencijalnog programa evropske mreže za pisce i prevodioce Traduki u Sarajevu 2012. godine. Neke od priča su mu prevedene na albanski, švedski i engleski jezik. Roman Ilegalni Parnas ušao je u uži izbor za NIN-ovu nagradu za roman godine 2013.

Loading...