BOLJE JE U BIOSKOPU

19.09.2013-24.09, 12:25.
blank-image

Obeležavanje 50 godina Dvorane Kulturnog centra

p r v i h 50 GODINA
DVORANE KULTURNOG CENTRA BEOGRADA

Program festivala BOLJE JE U BIOSKOPU

Četvrtak / 19. 9.
19.00 Koktel dobrodošlice uz izložbu fotografija
SINEMAGIJA Goranke Matić i festivalskih plakata
19.30 Svečana dodela priznanja
Projekcija kratkog eksperimentalnog filma POGLED IZ MRAKA
Projekcija dokumentarnog filma KINOOPERATER 2063
Nikola Polić (Slobodna Zona Junior)
21.00 DUBINA / Djúpiđ / The Deep (Island)

 

režija: Baltasar Kormákur
scenario: Jón Atli Jónasson, Baltasar Kormákur
fotografija: Bergsteinn Björgúlfsson
muzika: Daniel Bjarnason, Ben Frost
uloge: Ólafur Darri Ólafsson, Jóhann G. Jóhannsson,Þorbjörg Helga Þorgilsdóttir
nagrade: 11 nacionalnih flmskih nagrada EDA (najbolji film, režija, kamera, muška uloga, muzika, kostim, montaža, scenografija, šminka, zvuk, vizuelni efekti); islandski kandidat za Oskara 2012.

Dubina je osmi igrani film Baltazara Kormakura, jednog od najvažnijih islandskih reditelja, producenata, scenarista i glumaca svih vremena. Film je zasnovan na istinitom događaju iz 1984. godine. Govori o ribaru koji je uspeo da preživi brodolom u ledenom okeanu i postane medicinski fenomen. Ali ovo nije samo priča o pojedincu, Dubina je film o Islandu i Islanđanima i njihovom doživljaju sveta koji ih okružuje.
Nedelja islandskog filma, pod naslovom Samo su čuda moguća organizovana je u junu 2005. godine. Gost festivala bio je islandski reditelj Dagur Kari.

Goranka Matić, istoričarka umetnosti, fotografkinja, urednica fotografije u brojnim beogradskim štampanim i elektronskim sredstvima javnog informisanja (Vreme, Politika, Radio-televizija Srbije), autorka brojnih izložbi i knjiga, dugogodišnja saradnica i iznad svega prijateljica Kulturng centra Beograda, serijom od šest fotografija razotkriva sinemagiju kino-kabine DKC-a stare pola veka.

Izložba festivalskih plakata pruža jedan ostvrt na brojne festivale i filmske projekte koji se već godinama organizuju i održavaju u Dvorani Kulturnog centra Beograda, zbog čega se ovaj bioskop prepoznaje i kao mali festivalski centar.

Pogled iz mraka je kratki eksperimentalni film o projekcionoj kabini Dvorane Kulturnog centra Beograda i o njenom značaju za romantičarski duh Beograda. Autorke filma su Marija Momić i Marija Đoković, studentkinje završnih godina filmske kamere na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu.

Kinooperater 2063 je dokumentarni film u režiji Nikole Polića i produkciji Slobodne Zone Junior u kome nam kinooperater Dvorane Kulturnog centra Beograda Dragan Veličković, razmišljajući o godinama provedenim uz film, priča priču o jednom poslu, jednoj ljubavi i jednom prošlom vremenu.

Petak / 20. 9.
19.00 FALSIFIKATORI / Die Fälscher / The Counterfeiters (Austrija)
režija: Stefan Ruzowitzky
scenario: Stefan Ruzowitzky po knjizi Adolfa Burgera „Đavolja radionica“
fotografija: Benedict Neuenfels
muzika: Marius Ruhland
uloge: Karl Markovics, August Diehl, Devid Striesow,
nagrade: Oskar za film van engleskog govornog područja; Ghent – Grand prix; Valladolid – najbolja muška uloga

Ovo je istinita priča o Salomonu Soroviču, likovnom umetniku, boemu i najpoznatijem evropskom falsifikatoru, koga 1939. godine nacisti hapse u Berlinu i šalju u Mathauzen, a zatim u aprilu 1945. godine u Saksenhauzen gde mu naređuju da sa odabranom grupom zatvorenika izvede „Operaciju Bernhard“. Cilj je bio da se gomile lažnih novčanica naprave i ubace na englesko i američko tržište da bi se destabilizovala privreda ovih zemalja i preokrenuo tok rata.
Obe projekcije Falsifikatora na Nedelji austrijskog filma 2010. bile su rasprodate. Gost festivala bio je reditelj Štefan Ruzovicki. Druga Nedelja austrijskog filma održana je u aprilu 2013. godine.

21.00 BETINO PUTOVANJE / Elle s`enva / On My Way (Francuska)

režija: Emmanuelle Bercot
scenario: Emmanuelle Bercot, Jérôme Tonnerre
fotografija: Guillaume Sciffman
uloge: Catherine Deneuve, Nemo Sciffman, Gérard Garouste

Beti, šezdesetogodišnja udovica, u primorskom gradiću drži restoran koji je već tri generacije u posedu njene porodice. Ona je bila u vezi sa lokalnim industrijalcem koji joj je obećao da će napusititi ženu i oženiti se njome. I on se razveo, ali zbog mnogo mlađe žene koja nosi njegovo dete. Betin svet se ruši i ona jednog dana, usred gužve oko ručka u restoranu, ustaje i odlazi da se provoza. Ali to neće biti ni kratka ni obična vožnja.
Proteklih godina u DKC-u su ofržana tri festivala francuskog filma: Maestro i Margarite (2008), La diversité française (2006) i Omaž Žanu Rušu i studio Varan (2005).

Subota / 21. 9.
19.00 DOBRO DOŠLI U NEMAČKU / Almanya – Willkommen in Deutschland /
Almanya – Welcome to Germany (Nemačka)
režija: Yasemin Şamdereli
scenario: Nesrin Şamdereli, Yasemin Şamdereli
fotografija: Ngo The Chau
muzika: Gerd Baumann
uloge: Vedat Erincin, Fahri Yardim, Aylin Tezel, Lilay Huser, Demet Gul, Denis Moschitto, Rafael Koussouris…
nagrade: Chicago – Audeience Award; German Film Awards: Gold for screenplay, Silver for the film; Munich – za najbolje dete-glumca

Hisein Jilmaz je 1964. iz Turske otišao u Nemačku. Kasnije su mu se pridružili žena i deca. Sada njegova unuka sa puno topline i humora priča prošlost porodice – za vreme putovanja na odmor u mesto odakle potiču. Svako od njih će tada sebe zapitati: „Ko ili šta sam ja – Nemac ili Turčin?“ To pitanje je i pokretač komedije o integraciji u novo društvo i gubljenju dodira sa starim. Najgledaniji film na Nedelji nemačkog filma u DKC-u 2012. Festivali nemačkog filma održavani su i 2010. i 2011. godine.

21.00 DIJAZ: NE ČISTITE OVU KRV / Diaz: Don`T Clean Up This Blood (Italija)

režija: Daniele Vicari
scenario: Daniele Vicari, Laura Paolucci
fotografija: Gherardo Gossi
muzika: Teho Teardo
uloge: Claudio Santamaria, Jennifer Ulrich, Elio Germano, Davide Lacopini, Fabrizio Rongione
nagrade: Donatelov David: produkcija, montaža, zvuk, vizuelni efekti; Berlin – Druga nagrada publike u programu Panorama; Valladolid – nagrada publike

Tema filma su demonstracije povodom skupa Osam najrazvijenijih zemalja na svetu 2001. u Đenovi. Poslednjeg dana samita, kada je on već bio gotov i kada su demonstranti polako počeli da se razilaze, oko 300 policajaca upalo je u školu Dijaz u kojoj su se okupljali studenti iz cele Evrope i strani novinari u potrazi za huliganima iz grupe Crni blok. Uz odobrenje i nalog vlasti zverski su prebili sve koje su zatekli u školi. Taj mračni događaj u Italiji je i danas obavijen velom teške tišine. Film je rekonstrukcija događaja iz perspektive demonstranata, ali i policije.

Nedelja / 22. 9.
19.00 LOV / Jagten / The Hunt (Danska /Denmark)

režija: Thomas Vinterberg
scenario: Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg
fotografija: Chralotte Bruus Christensen
muzika: Nikolaj Egelund
uloge: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Annika Wedderkopp, Lasse Fogelstrøm
nagrade: Cannes – nagrada za mušku ulogu, nagrada ekumenskog žirija, nagrada za tehničko dostignuće; EFA – nagrada za scenario; Vancouver, Ghent – nagrada publike

Posle mučnog razvoda, četrdesetogodišnji Lukas ima novu devojku, nov posao i na dobrom je putu da obnovi vezu sa sinom Markusom. Ali, stvari kreću naopako. Najpre samo kao usputna primedba. Kao nasumična laž. Dok pada sneg i pale se Božićna svetla, laž se širi poput virusa. Šok i nepoverenje izmiču kontroli, a mala zajednica iznenada dospeva u stanje kolektivne histerije. Sam Lukas više se ne bori za elementarno dostojanstvo već i da sačuva goli život.
Nedelja danskog filma: Prave slike života održana je u DKC-u 2007. godine.

21.00 ADŽAMI / Ajami (Izrael /Israel)

režija i scenario: Scandar Copti, Yaron Shani
fotografija: Boaz Yehonaton Yaacov
uloge: Shahir Kahaba, Fouad Habash, Yousef Sahwani, Scandar Copti, Nisrine Rihan…
nagrade: nominacija za Oskara za najbolji film van engleskog govornog područja; pet nagrada Izrealeske filmske akademije – film, režija, scenario, muzika, montaža; Cannes – specijalno priznanje za debitantski film; Thessaloniki – najbolji film, scenario, nagrada publike;
Tallinn – Grand Prix

Palestinac Skandar Kopti i Izraelac Jaron Šani zajedno su posle sedam godina velikog truda napisali i režirali film koji detaljno odslikava suštinu svakodnevice ne samo u Izraelu već i na Bliskom istoku. Radnja filma smeštena je u grad Džafa, u delu poznatom kao Adžami, u kome žive jevreji, muslimani i hrišćani. Tradicija ubijanja iz osvete otkriva kulturološke i religijske tenzije koje postoje ispod površine: dva mlada brata boje se osvete pošto je njihov stric ranio lokalnog kriminalca; mladi palestinski izbeglica radi ilegalno u Izraelu da bi mogao da plati operaciju svoje majke; Izraelka i Palestinac sanjaju o tome da izgrade zajednički život, a jevrejski policajac je opsednut idejom da pronađe svog nestalog brata.

Ponedeljak / 23. 9.
19.00 SESTRA / L’enfantd’en haut / Sister (Švajcarska / Switzerland)
režija: Ursula Meier
scenario: Antoine Jaccoud, Ursula Meier, Gilles Taurand
cinematography: Agnés Godard
muzika: John Parish
uloge: Léa Seydoux, Kacey Mottet Klein, Martin Compston, Gillian Anderson…
nagrade: Berlin – specijalni Srebrni medved; Swiss Film Prize – najbolji film, scenario i muška uloga; Švajcarski kandidat za Oskara.

Radnja filma smeštena je u luksuzno skijalište u Švajcarskoj. Dvanaestogodišnji Simon živi u industrijskoj dolini ispod odmarališta zajedno sa nezaposlenom sestrom Luiz. Svaki dan, Simon se penje do skijališta i tamo krade opremu bogatih turista koju kasnije preprodaje deci u gradu. Kad se udružio s pomalo čudnim britanskim sezonskim radnikom na skijalištu, Simon je izgubio svaku meru… Paralelno njegov odnos sa sestrom postaje sve gori. Oboje su u strahu od istine s kojom će morati da se suoče.
Nedelja švajcarskog filma u DKC-u pod naslovom Kad je život Švajcarska održana je 2006. godine.

21.00 U IME / W imie / In the Name Of (Poljska / Poland)

režija: Malgorzata Szumowska
scenario: Malgorzata Szumowska, Michal Englert
fotografija: Michal Englert
muzika: Pawel Mykietyn, Adam Walicki
uloge: Andrzej Chyra, Mateusz Kosciukiewicz, Lukasz Simlat, Maja Ostaszewska
nagrade: Berlin – Teddy Bear za najbolji igrani film; Palić – specijalno priznanje glumcu Andreju Hiri

Otac Adam preuzima malu parohiju u nedođiji. Organizuje centar za okupljanje mladića sa problematičnom prošlošću. Svi žele da budu bliski s njim zbog njegove vitalnosti i energije, ali niko ne zna da on krije tajnu. Nakon što upoznaje ekscentričnog i tihog mladića, paroh biva prisiljen da se suoči sa potisnutim bremenom strasti.
Dani poljskog filma u DKC-u održani su 2006. i 2011. godine.

Utorak / 24. 9.
19.00 ROĐACI / Primos / Cousinhood (Španija / Spain)
režija i scenario: Daniel Sánches Arévalo
fotografija: Juan Carlos Gómes
muzika: Julio de la Rosa
uloge: Quim Gutiérrez, Inma Cuesta, Raul Arévalo, Antonio de la Torre, Clara Lago

Pet dana pre venčanja Dijega je napustila devojka Jolanda. Šta je najpametnije što može da učini kako bi to prevazišao? 1) Da se pojavi u crkvi na dan venčanja, za slučaj da se ona predomisli? 2) Da se napije i galami sa svojim rođacima Hulijanom i Hoseom Migelom? 3) Da ode sa rođacima na seosku slavu u Komiljas, gde su letovali kao klinci, i da tamo pokuša da ponovo osvoji Martinu, svoju ljubav iz rane mladosti? Komedija za uživanje i još ponešto.
Festival španskih filmova Španski metar od 2008. svake godine zajedno rade Institut Servantes u Beogradu i Kulturni centar Beograda.

21.00 SEBE / Sebbe (Švedska / Sweden)

režija i scenario: Babak Najafi
fotografija: Simon Pramsten
uloge: Sebastian Hiort af Ornäs, Eva Melander, Kenny Våhlbrink
nagrade: Berlin – najbolji debitantski film; Guldbagge Awards (Zlatna buba) – nacionalna nagrada za najbolji švedski film; Geteborg – nagrada producentima i nagrada švedske crkve

Sebe je četrnaestogodišnjak koji živi s majkom u isuviše malom stanu. Trudi se u svemu. Nikada ne uzvraća udarac. Povlači se na otpad gde u njegovim rukama mrtve stvari oživljavaju. Ima moć da stvara. Tu je slobodan ali usamljen. Kako njegova otuđenost raste tako mu se svet smanjuje, dok konačno jednog dana ne postane potpuno izolovan, bez igde ikoga sem majke. Ali kad ga majka izneveri propada i sve drugo. Međutim, Sebe je rešen da preživi.
Festivali švedskog filma u DKC održani su 2005. i 2006. godine.

DOBRO DOŠLI U BIOSKOP DOBROG FILMA!

Loading...