diSTRUKTURA, THEIR VERY LANDSCAPE IS ALIVE, slike, fotografije, video

22.10.2015-14.11, 16:30.
blank-image

Najnoviji radovi umetničkog para diSTRUKTURA tematizuju pejzaž, urbani pejzaž kao konstruisanu sliku, geografski pojam, socijalnu kategoriju.
Radovi su nastali tokom perioda 2013-2015. i deo su šireg projekta. Pojam pejzaž je geografski određen kao srednjeevropski, a može se shvatiti i šire u postupku identifikovanja sopstvene prošlosti i anticipiranju budućnosti – kulturne, socijalne, političke, … Opsesivno ispitivanje mogućnosti pejzaža kao definisanog prostora diSTRUKTURA koristi kao metod objašnjavanja svih pretpostavki i posledica u tumačenju pomenutog pojma „srednjeevropski pejzaž“. Opravdanje u njihovom postupku je u poreklu mesta (geografski pojam) i rasporedu prostora odakle potiču. U potrazi za savršenim, preciznim, definisanim pejzažom umetnici u svojim zajedničkim akcijama stavljaju akcenat na pejzaž kao konstruisan prostor.
Radovi su realizovani u različitim medijima – slika, fotografija, video – iako je fotografija najčešći medij koji diSTRUKTURA koristi u svojim projektima želeći da medijskom raznovrsnošću potenciraju i raznolikost pejzaža kao zadate a ipak nesigurne i promenljive strukture. Posmatrajući radove pejzaž doživljavamo kao sliku – predstavu, razuđenu, razdeljenu na sitna, minijaturna polja koja nas asociraju na digitalnu sliku.
Ovi radovi su, takođe, primeri kontinuiranog promišljanja o prostoru koji nas okružuje i oslikava, kako spoljašnjem, tako i unutarnjem, o prostoru kao (ne)promenljivoj kategoriji. Intimna geografija, koju savladavamo krećući se kroz odabrani prostor, upućuje nas da identifikujemo, ispitujemo, tumačimo njegove karakteristike, datosti, jasne geometrijske iskaze.

Milica Milićević i Milan Bosnić su diplomirali i magistrirali na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na Odseku za slikarstvo. Od 2005. rade na zajedničkim projektima kao umetnički par pod nazivom diSTRUKTURA. Mediji u kojima rade su fotografija, slika, crtež i video. Žive i rade u Beogradu. Njihov rad je predstavljen u Srbiji i u inostranstvu na samostalnim i grupnim izložbama: Subdued Existance, Tajčung (Tajvan), distURBANces, Beč i Bratislava (2012), Luksemburg (2013), TINA B festival, Prag (Češka Republika, 2012), Police the Police, Bukurešt (Rumunija, 2010), Beograd Ne-Mesta, Salon Muzeja savremene umetnosti Beograd (2009), Hotel Mariakapel: a portrait by Katie Jane, Hoorn (Holandija, 2008), Mikronarativi, Muzej moderne umetnosti Sent Etjen (Francuska, 2008), 48. Oktobarski Salon, Beograd (2007), Štajerske jesenje svečanosti 2007- next code: love, Grac (Austrija, 2007). Njihove aktivnosti su podržali Polok-Krasner Fondacija (2015), Evropska kulturna fondacija, KulturKontakt, Kraljevina Norveška, ProHelvetia, Sekretarijat za kulturu grada Beograda i drugi. Radovi im se nalaze u privatnim, javnim i korporativnim kolekcijama u zemlji i inostranstvu, uključujući kolekciju H2 Centra za Savremenu Umetnost u Augzburgu, Muzeja za Savremenu Umetnost Vojvodine, Kulturnog Centra Beograda, Wiener Stadtische collection, Muzeja grada Beograda, Telenor kolekciju, Okolje Consulting Art Collection u Ljubljani. Tokom proteklih godina učestvovali su u rezidencijalnim programima, simpozijumima i radionicama u Nemačkoj, Švajcarskoj, Holandiji, Austriji, Italiji, Sloveniji, Egiptu, Srbiji i Finskoj a za svoj rad u okviru diSTRUKTURE dobili su i nagrade.

Loading...