Izložba MOJE ISKUSTVO U SVESCI – 50 godina rada Likovne galerije Kulturnog centra Beograda

10.06.2010-11.07, 15:59.
blank-image

Povodom važnog jubileja – izložba zapisa i razmišljanja o umetnosti 30-tak autora u poslednjih 50 godina na domaćoj umetničkoj sceni

Pedeset godina trajanja Likovne galerije Kulturnog centra Beograda obuhvata vreme pojave mnoštva različitih umetničkih pravaca i fantastičnog razvoja novih tehnologija… pa još na ovim prostorima gde je istorija tako brza – pet država, dva društvena sistema, jedan rat… – sve to zaslužuje, a svakako i zahteva interesovanje istoričara umetnosti i teoretičara kulture. Jer, tek jedna ozbiljna multidisciplinarna analiza mogla bi da zahvati sve kulturološke, društvene, istorijske i fenomenološke aspekte delovanja institucije u kojoj je izlagalo više od hiljadu umetnika.
Izložba Moje iskustvo u svesci zato je tek omaž Galeriji. Njene ambicije su mnogo skromnije od postavke koja bi dostojno reprezentovala značajan jubilej osobene i važne beogradske galerijske ustanove.

Autori pozvani da učestvuju na ovoj izložbi već su imali svoja predstavljanja u ovoj galeriji – kao samostalni izlagači ili u okviru značajnijih autorskih projekata, grupnih izložbi i različitih selekcija.
Na izložbi će biti izložene sveske umetnika različitih generacija i likovnih poetika – Mrđana Bajića, Žarka Bjelice, Milana Blanuše, Lane Vasiljević, Čedomira Vasića, Gabriela Glida, Vesne Golubović, Mirjane Živković, Gordane Ilić, Siniše Ilić, Zdravka Joksimovića, Branimira Karanovića, Miodraga Bate Kneževića, Ane Nedeljković, Zorana Pavlovića, Vladimira Perića, Miće Popovića, Božidara Prodanovića, Milete Prodanovića, Filipa Roce, Milice Tomić, Miloša Tomića, Slobodana Trajkovića, Rastka Ćirića, grupe Škart.

Zašto sveska?
Zato što ona sadrži ono iza, pre, oko – umetničkog dela, jer svaka za sebe predstavlja umetnički predložak spontano nastao kao jedinstveno iskustvo autora, ali i umetnički predmet po sebi.

Bilo da je reč o intimnim zapisima, putopisni dnevnicima, ili beleškama za rad, umetnikova sveska njegov je neodvojivi deo, važan podjednako za razumevanje umetničkog procesa, kao i same umetnikove ličnosti.
Zapisi u sveskama nisu namenjeni oku slučajnog, umetniku nepoznatog posmatrača. Ono što je među korice pohranjeno duboko je lično i, po takvoj svojoj prirodi, lišeno poze, recitovanja, egzibicije… daleko od vašara taštine spoljnjeg sveta.

Kao neodvojiv deo umetnika i njegovog stvaranja, ni jedna od izloženih sveski nije ni mogla da liči na drugu. Nastajale u različitim periodima, na mah, ili ispunjavane godinama, konkretnim povodom ili u autorovoj dokolici, one su samosvojni „domaći zadaci iz marljivosti”.

Kustoskinja izložbe: Svetlana Petrović

Prateći program izložbe Moje iskustvo u svesci /10 – 30. jun/, uprilicene povodom obeležavanja 50. godina Likovne galerije Kulturnog centra Beograda:

Galerija Artget, Trg Republike 5/
sreda, 16. jun u 19 sati

Sveske naših očeva: učestvuju Mileta Prodanović, Jovan Popović i Miodrag Miško Pavlović – razgovor na temu Privatni i javni prostori umetnosti, u kome učestvuju izlagači na izložbi, umetnici i publika. Moderatori razgovora su Mia David, vd direktorka KCB-a i Gordana Dobrić, kustoskinja.

Likovna galerija , Knez Mihailova
nedelja, 20. juna od 14-18 sati

Radionica za decu: Izrazi se crtežom, autorka Ana Nedeljković.
U saradnji sa SKC Beograd

sreda, 30.jun u 19 sati

Razgovor Vežbanka, maštanka,dnevnik, knjiga…u kome će izlagači predstaviti svoj rad

Učestvuju: Rastko Ćirić, prof. FPU u Beogradu, ilustrator i animator , Vesna Golubović, slikarka, Zdravko Joksimović, prof. FLU u Beogradu i vajar, Mirjana Živković, grafički dizajner, Gordana Ilić, grafički dizajner, i Ana Nedeljković, multimedijalna umetnica.

Publici će ovom prilikom pozvani umetnici govoriti o svojim specifičnim i različitim iskustvima rada u sveskama i skicenblokovima bilo da je reč o beleženju inicijalnih vizuelnih i tekstualnih ideja, do složenijih razrada projekata i segmenata rada značajnim za složenije i finalne realizacije, individualne opuse i umetničke aktivnosti. Različite forme izražavanja u sveskama pokazuju različite žanrove pod kojima izložene sveske možemo posmatrati – kao vežbanke, maštanke, svaštare, ilustrovane dnevnike sa putovanja, eks libris izdanja… Istovremeno u njima je moguće pratiti različite aspekte savremenog likovnog i vizuelnog izražavanja, ali i zaći u tananu intimu privatnih prostora umetnosti koja se, ovom prilikom, voljom autora pokazuje javnosti.

Pozivamo vas da prisustvujete ovom neobičnom putovanju kroz svet umetnosti i bliže upoznate složen proces likovnog stvaralaštva, animacije, grafičkog dizajna i oblikovanja knjige i izdavaštva… i tom prilikom saznate više o svesci kao alternativnom, a, u savremeno doba, pomalo i zaboravljenom mediju.

 

 

 

Nekoliko segmenata pratećeg programa izložbe Moje iskustvo u svesci oblikovano je tako da usmeri pažnju kulturne javnosti na neke od tema i problema koji se odnose na svesku kao medij umetničkog izražavanja. O izloženim sveskama velikana našeg slikarstva – Miće Popovića, Božidara Prodanovića i Zorana Pavlovića govoriće njihovi sinovi Jovan Popović, dramaturg, Mileta Prodanović, slikar i pisac, i Miodrag Miško Pavlović, slikar. Potom će se voditi razgovor sa učesnicima izložbe, umetnicima i publikom o izlagačkim praksama prezentacije savremene vizuelne umetnosti u pedesetogodišnjoj programskoj aktivnosti Likovne galerije i projekciji buduće programske politike galerije kao značajne gradske institucije kulture.

Već u narednom susretu sa učesnicima ove neobične izložbe pažnja će biti usmerena na različite prakse rada u svesci i specifične žanrove sveske kao umetničke forme – od beleženja inicijalnih vizuelnih i tekstualnih ideja, do razrade istih u artefakta prepoznatljivog autorskog koncepta.

Kreativna radionica za srednjoškolce Izrazi se crtežom, koju vodi vodi umetnica Ana Nedeljković, ima za cilj da mladu publiku upozna sa osnovama vizuelne umetnosti. Polaznici će imati priliku da uvidom u izložbeni materijal otkriju i primene kreativne mogućnosti rada u svesci. Ovaj program se realizuje u saradnji sa Studentskim kulturnim centrom i uz podršku Sekretarijata za sport i omladinu Beograda, opštine Stari grad.

 

Loading...