Konferencija / Između obrazovanja i kulture: 45 minuta za alternative

24.01.2014, 12:23.
blank-image

U okviru konferencije biće predstavljeni novi broj časopisa za književnost u školi TekstUra i novo kolo edicije Mala kutija Organizatori konferencije: Dah teatar i Grupa 484
Dah Teatar i Grupa 484, u saradnji sa Kulturnim centrom Beograda, organizuju konferenciju Između obrazovanja i kulture: 45 minuta za alternativu. Cilj ovog skupa je da kulturne i umetničke inicijative koje deluju u zoni ljudskih prava i briga za najosetljivije članove društvene zajednice budu prepoznate u svom obrazovnom kapacitetu i dobiju širu mogućnost rada u školama.

Takođe, ovom prilikom biće predstavljeno i peto kolo književne edicije Mala kutija i šesti broj Časopisa za književnost u školi TekstUra kojima se promoviše regionalna saradnja kroz kulturu i književnost (Izdavač: Grupa 484).

U razgovoru o časopisu TekstUra i ediciji Mala kutija, kao i o mestu književnosti u školama i demokratskom društvu, učestvuju: Ružica Marjanović (glavna urednica časopisa „TekstUra“ i edicije „Mala kutija“), Nenad Veličković (pisac iz Sarajeva i urednik časopisa „TekstUra“), Dobrosav Bob Živković (ilustrator), Tijana Spasić (voditeljka književnog programa, Kulturni centar Grad).

O časopisu:
TekstUra je časopis za književnost u školi i početnica za „komšijsku“ književnost. Namenjena je nastavnicima, stručnim saradnicima, bibliotekarima – profesionalcima koji su po prirodi svog posla zainteresovani za mesto književnosti u srednjoškolskom/gimnazijskom obrazovanju. Časopis preporučuje pažnji čitalaca tekstove autora susednih zemalja, pre svega savremenu književnu produkciju na jezicima balkanskih naroda. „TekstUra“ objavljuje prikaze knjiga, tematske blokove posvećene komšijskim književnostima, reportaže o učenju književnosti u višenacionalnim sredinama, tematske blokove koji problematizuju upotrebu književnosti i umetnosti u obrazovanju.

O ediciji:
Mala kutija zamišljena je kao zbirka zanimljivih i aktuelnih tekstova pisanih na jezicima balkanskih naroda. U „Maloj kutiji“ su knjige (često su to skraćena izdanja istoimenih knjiga većeg obima ili tekstovi koje su sami autori za potrebe ove edicije odabrali i naslovili) do kojih se uglavnom teško dolazi, kojih nema u školskoj lektiri, ne nude se u bibliotekama, a po mišljenju urednika, trebalo bi da budu dostupne srednjoškolcima.

Loading...