OFSAJD / UMETNOST U NEDOZVOLJENOJ POZICIJI

03.07.2014-26.07, 16:23.
blank-image

Međunarodna izložba o fudbalu i umetnosti
Otvaranje izložbe: 3. jul u 20.00

Umetnici: Bojan Bem, Marko Crnobrnja, Uroš Đurić, Ana Hušman, Zdravko Joksimović, Omer Ali Kazma, Zoran Naskovski, Slavimir Stojanović, Miloš Tomić, Dragan Živančević.

Povodom izložbe Ofsajd/ Umetnost u nedozvoljenoj poziciji biće organizovana dva programa:

Četvrtak, 10. jul u 19 sati
Pop –up , Trg Republike 5
Fudbal i dizajn

Autor programa i moderator: Vladimir Novaković

Učesnici u razgovoru: Slavimir Stojanović, grafički dizajner, Miloš Šaranović, sportski novinar, Zoran Naskovski, vizuelni umetnik

Razgovor o Svetskom prvenstvu 2014. iz ugla vizuelnog identiteta kroz istoriju prvenstva i lokalne specifičnosti, na primeru plakata i dresova reprezentacije, kao i mnogim drugim detaljima npr. ekipe koja farba kosu u boje reprezentacije pred prvenstvo, o Kameruncima koji su dugo predstavljali avangardu u dizajnu sportske opreme ili golmanu Meksika koji sam dizajnira svoj dres…

Vizuelni materijal koji sadrži plakate prvenstva od 1930.do 2014, plakate domaćina ovogodišnjeg Svetskog prvenstva, plakat za svaku od 32 reprezentacije koju je uradio Cristiano Siqueira i dresovi kroz istoriju biće prikazani u okviru razgovora.

Utorak, 15. jul u 19 sati

Umetnost fudbala

O najvećim majstorima fudbala govore umetnici i gosti: Gojko Andrijašević, sportski novinar, Marko Crnobrnja, umetnik i Ivan Đorđević, antropolog

Moderator razgovora: Vladimir Novaković

Pre dve godine Kulturni centar Beograda formirao je Kolekciju Oktobarski salon, zbirku radova koje su umetnici poklonili. Među njima nalaze se i radovi na temu fudbala. Daljim istraživanjem ispostaviće se – ne slučajno – da je lista vizuelnih umetnika koji u svojim radovima koriste fudbal kao medij impresivna, i po sadržaju i po obimu. S druge strane, izložbe savremene umetnosti posvećene ovom sportu, i kod nas i u svetu, retke su, pa ova disproporcija na najbolji način ilustruje „elitistički“ odnos prema fudbalu.

Povod za izložbu Ofsajd/Umetnost u nedozvoljenoj poziciji jeste Svetsko prvenstvo u fudbalu 2014, planetarno ludilo koje će tokom svog jednomesečnog trajanja u gradove u kojima se igraju utakmice dovesti tri miliona ljudi! Očekuje se da će od 12. juna do 13. jula zaljubljenici u fudbal u Brazilu potrošiti 11 milijardi dolara!

Spoznaja tajne globalne popularnosti ove ne previše maštovite i još manje komplikovane igre približiće nas razlozima interesovanja umetnika za nju. Najjednostavnije je reći da je fudbal „metafora života“. Ali na koji način? Nije li to svaka igra u kojoj se dobija i gubi? Izložba ne pravi paralelu između fudbala i umetnosti sa stanovišta estetskog fenomena već, kroz izbor umetničkih radova i projekata u kojima se fudbal javlja kao metafora za moć, novac, identitet, konstrukcije nacionalne kulture i rodne politike, manipulaciju i strategije, identifikaciju sa idolima, ponašanje mase, … predstavlja različite društvene teme i fenomene. Izabrani i izloženi radovi umetnika su neobavezan okvir za osnovne premise u razmišljanju o mogućoj vezi između fudbala i umetnosti, polazište za brojne interesantne teme za razgovor i tekstove u publikaciji pozvanih autora Ivana Ergića, Brankice Stanković, studijski tekst o estetici sporta slovenačkog filozofa Leva Krefta.

Izložbu pomogli: Sekretarijat za kulturu, Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Edition Block, Berlin

Loading...