OTVARANJE APRILSKIH IZLOŽBI

07.04.2016-28.04, 18:09.
blank-image

U četvrtak, 7. aprila u 19:00, Kulturni centar Beograda otvara dve izložbe u svojim galerijskim prostorima. Izložbe su otvorene za publiku do 27. i 28. aprila, a radno vreme galerija je od 12 do 20 sati, osim nedeljom.

U galeriji Podroom biće otvorena izložba „Art&Science“, nastala u okviru projekta Evropska mreža digitalne umetnosti i nauke. Izložba će trajati od 7. do 27. aprila u Kulturnom centru Beograda, a na njoj će biti predstavljeni radovi domaćih i inostranih umetnika. Evropska mreža digitalne umetnosti i nauke (European Digital Art and Science Network) je projekat finansiran kroz program Kreativna Evropa Evropske komisije. Na nacionalnom nivou, Centar za promociju nauke producira dva prvonagrađena rada u okviru selekcija za 2015. i 2016. Pobednici za 2015. godinu su Aleksandra Jovanić i Bogdan Stefanović, čiji će radovi premijerno prikazuju na ovoj izložbi. Pored njih, prva Art & Science izložba u Srbiji predstavlja i radove Žizele Nunjes iz Portugala, Vernera Jauka iz Austrije i Sedrika Brandilija iz Francuske, kao i Meta Pajka iz Velike Britanije, koji izlaže pod nazivom Universal Everything. Koordinator projekta je Ars elektronika iz Linca (Ars Electronica), a pored Centra za promociju nauke iz Beograda, partneri su i Sajens geleri iz Dablina (Science Gallery), DžiVi art iz Londona (GV Art), Laboral iz Hihona (LABoral), Etopija iz Saragose (Etopia), galerija Kapelica iz Ljubljane i DIG galerija iz Košica.Tri najznačajnije evropske naučne institucije – CERN, Južna evropska opservatorija (ESO) i Evropska svemirska agencija (ESA) sa osam kulturnih i naučnih tačaka Evrope kreirale su jedinstveni spoj sa ciljem uspostavljanja novog, relevantnog modela povezivanja i predstavljanja nauke i umetnosti.

U galeriji Artget i Likovnoj galeriji, u saradnji sa Goethe Institutom u Beogradu i uz podršku Insituta za veze sa inostranstvom (IFA), otvaramo izložbu “Arno Fišer: Fotografije”. Izložba će trajati od 7. do 28. aprila, a prikazaće obuhvatan pregled životnog stvaralaštva ovog cenjenog nemačkog umetnika-fotografa.
Arno Fišer (Arno Fischer, 1927–2011, Berlin) važi za vodeću figuru fotografije Istočne Nemačke, koji je uspeo da stvori značajan fotografski opus, daleko nadilazeći bilo kakve ideološke klasifikacije. Njegov rad je maestralno prikazao i brojne aspekte života „kada padnu zavese“, kao i narastajuće društvo konzumerizma i glamura. Fišerov značaj ogleda se i u njegovom pedagoškom radu: kao profesor u Lajpcigu, Berlinu i Dortmundu, izvršio je značajan uticaj na barem tri generacije fotografkinja i fotografa.
Izložba Arno Fišer: Fotografije realizovana je u novembru 2009. godine u saradnji Arnoa Fišera sa kustosom Matijasom Fligeom (Matthias Flügge), koji je u međuvermenu postao rektor Likovne akademije u Drezdenu.
Sam Fišer je bio veoma strog pri izboru svojih radova koje će uvrstiti u zvaničan opus. Ovu selekciju čini 139 fotografija, a u njenom središtu nalaze se, dugo zabranjivane fotografije nekada podeljenog grada Berlina. Tu su i Fišerovi radovi za istočnonemački kulturni i modni časopis”Zibile” sačinjeni od modnih fotografija, fascinantnih portreta slavnih ličnosti poput Marlene Ditrih, kao i brojnih slika s putovanja po zemlji i inostranstvu, posebno iz Njujorka, Indije, Afrike, kao i zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza i Ističnog bloka. Poseban segment izložbe čine lepi, melanholični polaroidi, organizovani u triptihe, iz serije „Vrt“, koje je godinama predano snimao u svom domu istražujući i medijum instant-fotografije i stalne metamorfoze sveta.

Loading...