10. međunarodni festival „Čembalo, živa umetnost“ – SMILJKA ISAKOVIĆ

13.11.2013, 19:30.
blank-image

Na svečanom otvaranju jubilarnog festivala „Čembalo, živa umetnost“ nastupiće naša čembalistkinja Smiljka Isaković, gudački kvartet „Ars“ i perkusionista Andrija Sagić izvodeći koncert pod nazivom Galantna Španija.

Program:
Luigđi Bokerini
Varijacije na temu Povlačenje noćne straže u Madridu

Hoze Ferer Beltran
Sonata br. 2

Domeniko Skarlati
Fandango

Antonio Soler
Sonata Toccata Fantasia

Sonata u de–molu

Fandango

Kvintet sa obligatnim čembalom br. 3 u G-duru
Allegretto
Largo
Allegro Pastorile
Andantino grazioso
Allegro subito

Biografije:
Dr Smiljka LJ. Isaković, pijanistkinja, čembalistkinja, pedagog, publicistkinja, koju inostrana kritika naziva “Kraljicom čembala” i “Prvom Damom čembala”, magistrirala je dva instrumenta – klavir na Konzervatorijumu “Čajkovski” u Moskvi i čembalo na Kraljevskom Konzervatorijumu u Madridu. Specijalizovala je čembalo u Veneciji, Bilbaou, Santjagu de Komposteli i Granadi. Doktorirala je u oblasti menadžmenta u umetnosti. Nastupala je širom Evrope, u SAD-u, Južnoj Americi, na Islandu, kao i na Kubi, uvek sa odličnim kritikama. U bivšoj Jugoslaviji je redovno svirala na svim velikim festivalima, a sada i širom Srbije, noseći svoje čembalo. Snimila je nekoliko nosača zvuka, a njeni audiovizuelni snimci nalaze se u medijskim kućama u zemlji i inostranstvu. Smiljka Isaković je zvanični ekspert Izvršne Agencije Evropske Unije (EACEA) za oblasti kulture, edukacije i audiovizuelnih medija.
Smiljka Isaković paralelno piše tekstove za različite medije. Od preko 700 kritika i tekstova objavljene su tri knjige (Prometej, Službeni glasnik, RTS). Uvršćena je u „International Who is Who in Music” (Kembridž), a od strane Američkog biografskog instituta (ABI) ušla je u „5000 ličnosti sveta“ kao „Prva Dama čembala“. Takođe se nalazi u „Ko je ko u Srbiji“ i međunarodnoj Enciklopediji čembalista i orguljaša (Sankt Peterburg). Godine 1997. dodeljena joj je prestižna međunarodna Masarikova nagrada za umetnost, koju je pre nje za muziku dobio Lučiano Pavaroti. Priznanje „Međunarodni muzičar 2003.“ dobila je u Kembridžu, a 2005. godine Zlatnu značku Kulturno-prosvetne zajednice Srbije, za nesebičan, predan i dugotrajan rad i stvaralački doprinos u širenju kulture.

Gudački kvartet Ars osnovan je pre trinaest godina u Beogradu. Čine ga eminentni domaći muzičari, koji su u ovaj ansambl ugradili najfiniju muzičku estetiku i obagatili ga svojim raznolikim muzičkim interesovanjima. Tako, repertoar ovog kvarteta je izuzezetno širok, obuhvata dela od baroka pa sve do današnjih dana, a njegova izražajna potreba izuzetno elastična, zbog čega ovaj kvartet često prerasta u kvintet, sa još jednim članom kao solistom. Kvartet je sa velikim uspehom nastupao u svim renomiranim salama širom zemlje, potpuno zadovoljivši ukuse muzičke elite, ali i šire muzičke javnosti. Kvartet Ars čine Madlen Stokić Vasiljević, Vladimir Vasiljević, Milija Branković i Nebojša Janković.

Andrija Sagić je multiinstrumentalista i kompozitor. Studirao je filozofiju u Beogradu, specijalizirajući estetiku i filozofiju srednjeg veka. Istražuje različite tehnike sviranja srednjovekovnih i orijentalnih perkusija (tombak, rik, bendir…). Posebnu pažnju posvećuje vokalnoj praksi srednjeg veka u Pitagorinom muzičkom sistemu. Ovo interesovanje proširuje na istraživanje mikrotonalne muzike od antike do savremene muzike. Snimao je za arhivu Radio Beograda, sarađivao sa „Ateljeom 212“, Narodnim pozorištem i Pozorištem na Terazijama. Osnivač je i umetnički rukovodilac srednjovekovnog ansambla „Ludus Musicus“ i ansambla za eksperimentalnu muziku „Roj Trešanja“. Sa čembalistkinjom Smiljkom Isaković, kroz brojne nastupe, obnavlja izvođačku praksu starih kamernih sastava.
Deluje kao slobodni umentik. Član je UMUS-a.

Loading...