Zvuk moderne u Domu Štampe – O Vasiliju Mokranjcu

16.05.2016, 21:00.
blank-image

Muzički program u okviru programa 11. BINA 2016 izvodi pijanista Vladimir Gligorić
Projekat Zvuk moderne promoviše nasleđe moderne arhitekture na teritoriji Beograda na način koji nije uobičajen u dosadašnjoj praksi. Kroz seriju koncerata i performansa koji se dešavaju u značajnim objektima zaštićenim kao spomenici kulture, Zvuk moderne ima za cilj da skrene pažnju šire javnosti na stanje baštine modernog pokreta u arhitekturi. Projekat je multidisciplinarnog tipa, koji koristi medij izvođačkih umetnosti za produkciju sadržaja koji prenosi poruku neposredno, kroz interakciju sa publikom na koncertima/performansima, odnosno posredno, kroz audio i video materijal koji će biti izrađen i postavljen na sajt Dokomomo Srbija (preko YouTube kanala organizacije) i dostupan široj javnosti. Dokomomo tim organizuje koncerte i performanse u/ispred ključnih objekata moderne arhitekture u gradu. Ovoga puta Zvuk moderne predstavlja zgradu Doma štampe arhitekte Ratomira Bogojevića i dela kompozitora Vasilija Mokranjca.

Kompozitor Vasilije Mokranjac (1923–1984), predstavlja jednog od najboljih srpskih muzičara proteklog veka. Bio je profesor kompozicije i orkestracije na Muzičkoj akademiji u Beogradu i član Srpske akademije nauka i umetnosti. Centralni deo njegovog stvaralaštva sačinjavaju emotivno dramatična simfonijska dela, kao i kompozicije za klavir.

Arhitekta Ratomir Bogojević (1912‒1962) je poznat po brojnim učešćima i nagradama na konkursima, pre i posle Drugog svetskog rata. Autor je brojnih dela na polju arhitekture i urbanizma, među kojima su palata Odeon u Beogradu, zgrada Kablara u Kraljevu, regulacioni planovi Leskovca i Vrnjačke banje. Osim projektovanja, značajan je njegov pedagoški rad na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu.

Zgrada Doma štampe u Beogradu (1957–1961) predstavlja Bogojevićevo najznačajnije ostvarenje. Njeni arhitektonski i urbanistički kvaliteti su predstavljali prekretnicu za arhitekturu Beograda. Projektovana je za potrebe Kulturnog centra Beograda, Gradske čitaonice, a predstavljala je mesto za okupljanje novinara.

Pijanista Vladimir Gligorić (1979) je doktorirao klavir na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Nastupa kao solista u zemlji i inostranstvu. Godine 2015. snimio je prvi solistički CD sa delima savremenih srpskih kompozitora. Viši je umetnički saradnik na Katedri za solo pevanje na FMU u Beogradu.

Do.co.mo.mo. Srbija (Dokomomo Srbija) je nacionalna sekcija međunarodne radne grupe za dokumentaciju i konzervaciju građevina, mesta i celina modernog pokreta u arhitekturi Do.co.mo.mo. International. Do.co.mo.mo. Srbija registrovan je u okviru Društva arhitekata Beograda (DAB) kao nacionalna radna grupa koja okuplja arhitekte, konzervatore i istoričare umetnosti koji se bave modernim pokretom u arhitekturi i urbanizmu Srbije. Misija Do.co.mo.mo. Srbija jeste rad na edukaciji javnosti i popularizaciji moderne arhitekture u Srbiji i inostranstvu, doprinos zaštiti i obnovi i borba protiv devastacije moderne arhitekture. Tim zadužen za realizaciju programa: Jelica Jovanović, Vladana Putnik i Jelena Grbić.

Program:
Vasilije Mokranjac Intime
Pet preludijuma

Vlastimir Trajković Emprompti br. 1
Emprompti br. 2

Loading...