Изложбе у децембру

18.12.2014-10.01, 15:57.
blank-image

Галерија Артгет, Трг Републике 5/И
НЕБОЈША БАШИЋ И НЕНАД ТОМИЋ
САЗРЕВАЊЕ
* Уметнички директор галерије Артгет у 2014. години је Александар Келић

Изложба САЗРЕВАЊЕ Небојше Башића и Ненада Томића се бави временом на начин који отвара питања везана за природу самог медија. Без обзира да ли се фотографише сопствено дете (син) или генерација у тренутку сазревања, 40 година, простор промена који се рефлектује у тренутку настанка снимака је оно што занима ауторе. Црно-белим фотографијама се појачава наглашавање брижљиво изабраних момената. Сугестивним композицијама се афирмише значај препознавања протока времена како у животу тако и у фотографији.

Шта повезује клинца још увек несвесног сопственог постојања и одраслу жену усредсређену на молитву локалног свештеника? Каква је веза између одрастања једног београдског дечака и плејаде ликова изабраних само зато што су исте старосне доби? У чему се, најзад, додирују и преплићу фотографије Ненада Томића и Небојше Башића које се заједно појављују на овој изложби? Црно-бела техника, употреба аналогног фотоапарата, иако одмах упадају у очи нису једина сличност. Оно што ту површинску везу чини упадљивом су снага уметничког израза и осећај за детаљ који красе фотографије ова два аутора…
Проф. др Владимир Вулетић, део текста из каталога

Ликовна галерија, Кнез Михаилова 6
ИГОР АНТИЋ
О чему ми то причамо ?
фотографије, инсталације, слике, видео радови

Изложба О чему ми то причамо? уметника Игора Антића, који већ дуго година живи и успешно делује на интернационалној уметничкој сцени у Паризу, представља вишелојан пројекат који кроз различите медије прати и елаборира различите парадигматичне феномене савремене уметности, економије и политике у околностима уплитања и мешања фактора утицаја и моћи. На првој самосталној изложби пред београдском публиком биће представљени: серија 100 црно-белих фотографија Сами наспрам стихије, слике акриликом на новинском папиру Увек можес покушати да сликаш, 2 кратка видео рада – Цонтрадицтио ин адјецто и Чињенице-последице-хипотезе #43, аудио инсталација Аукцијска песма и видео инсталације из серије Све се вредности врте око празнине 1-3, све радови из периода 2000 – 2014. који својим визуелним концептима реферирају на дијалошку форму извора и аклуелног рада уметника.

Пратећи програм:

Четвртак, 18. децембар у 17:30
Представљање монографије Игор Антић, 1 и 2
издање Стyлос издаваштво и Завод за културу Војводине, 2014.
Учествују: Сања Којић Младенов, директорка МСУВ у Новом Саду, Стана Шекарић, уредница Стyлос издаваштво, Катраина Радуловић, историчарка уметности и Гордана Добрић, кусоскиња Ликовне редакције КЦБ-а.

Субота, 20. децембар у 13:00
Стручно вођење кроз изложбу
учествују: Катарина Радуловић, Гордана Добрић и аутор
14 – 17 сати
Радионица за младе, концепција и организација Ана Недељковић, мултимедијална уметница

Галерија Подроом, Трг републике 5
НЕС(А)ВРШЕНЕ СТРУКТУРЕ
Ауторке пројекта и изложбе: Марта Киш и Карла Пудар (галерија СЦ Загреб) и Зорана Ђаковић Миннити (Подроом, Култруни центар Београда)

Фокус група, Александар Јестровић Јамесдин, Владимир Миладиновић, Марина Пауленка, Марко Тиранић, Борко Вукосав

Када структуре не функционишу како треба, функционишу људи који чине битне структуре ширих структура, почетна је теза овог пројекта. Иако се садашњи тренутак може назвати временом измицања смисла које се између осталог манифестује у његовом бесконачном умножавању, идеја овог заједничког истраживачко-изложбеног пројекта је отварање нових перспектива културних структура. Почевши од примера матичних нам институција (Студентског центра у Загребу и Културног центра Београда) интригира нас позција културне институције унутар система (сустава) промена. Јер, иако су мењале своје програмске политике од времена када су основане, институције културе у Београду и Загребу које су оснивале јавне управе, чини се, управо захваљујући својој нес(а)вршености, успевају да опстану и данас.

Овим пројектом и компаративним приступом желимо у ширем контексту, из две различите перспективе (Београда и Загреба), да сагледамо позитивне и негативне аспекте њихових нес(а)вршености. Изложба у галерији Подроом преставља резултате прве истраживачке фазе спроведене током 2014. када су уметници и кустоси и Србије боравили у Загребу и вице верса.

У другом делу Нес(а)вшене структуре имају за циљ да употпуне потојећу уметничку продукцију новим радовима који се баве испитивањем заједничких тачака и начина функционисања наизглед сличних сцена.

На отварању изложби је наступио састав ТИ, акустични сет, а за клавиром новосадска кантауторка Дојо.
ТИ је психоделични поп дуо који чине Илија Дуни и Трајче Николовски. Музика групе Ти је пуна памтљивих и често сањивих мелодија Дунијеве гитаре, пуних и пријатних бас деоница на синту, сјајног двогласа и једноставних хипнотичких текстова и Трајчетових ритмова који обузимају и стварају пријатну атмосферу лењог кишног поподнева проведеног са суве стране прозора или касног буђења у дану без много обавеза. Дојо је сингер-сонгwритер/ло-фи/филм мусиц пројекат са примесама изворног певања који је настао 2010. године у Новом Саду, а иза кога стоји Дуња Дачић. Ако су вам занимљиви Тхом Yорк, Пј Харвеy, Гримес, Бат фор Ласхес, Патти Смитх, Нина Симоне, Пхилип Гласс, Јохн Wиллиамс, Массиве Аттацк и слични извођачи, онда ће вам и ова млада дама бити занимљива.

Loading...