Koncert violončeliste Vuka Ovaskainena i pijanistkinje Tatjane Simonović

19.05.2025., 20:00

Vuk Ovaskainen je dobitnik najprestižnijih nagrada u Srbiji, kao i u inostranstvu. Dobitnik je i nagrade Udruženja muzičkih umetnika Srbije za najboljeg mladog izvođača do 30 godina života za 2024. godinu. U Galeriji Artget će zajedno sa majkom, pijanistkinjom Tatjanom Simonović izvesti sonate J. S. Baha i S. Franka.

Program:
Johan Sebastijan Bah
Sonata za viola da gambu i klavijaturni instrument br. 3 u ge–molu, BWV 1029
Vivace
Adagio
Allegro

Sezar Frank
Sonata za violončelo i klavir u A–duru (ar. Sonate za violinu i klavir)
Allegro ben moderato
Allegro
Recitativo-fantasia (Ben moderato – Molto lento)
Allegretto poco mosso

Biografije:
Vuk Ovaskainen rođen je u Beogradu 2001. godine. Počeo je da svira violončelo sa sedam godina u klasi profesora Bože Saramandića, a zatim je radio sa profesorima Nebojšom Jankovićem, Milutinom Mladenovićem, Judit Josifoskom i Danijelom Milutinović. Vuk je završio Matematičku gimnaziju, Matematički fakultet u Beogradu, kao i Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu u klasi prof. Sandre Belić. Od 2024. godine je zaposlen na Matematičkom fakultetu kao saradnik u nastavi.
Bio je laureat na takmičenjima Petar Konjović, Dušan Protić i Mocart u Kvinto Vićentinu u Italiji, kao i na Republičkim takmičenjima. Dobitnik je drugih nagrada na međunarodnim takmičenjima Talenti Evrope u Slovačkoj, Heran u Češkoj, i Licen u Austriji.
Održao je oko 40 solističkih koncerata u Galeriji SANU, Velikoj i Maloj sali Kolarčeve zadužbine, Viteskoj sali (u Ljubljani), Svečanoj sali Skupštine grada Beograda, sali Artget, i drugim dvoranama, a nastupao je na festivalima Artlink, BUNT, Šopen fest u Beogradu, Morkanjčevi dani u Negotinu kao i na Ljubljanskom festivalu u Sloveniji.
Osvojio je prvu nagradu, nagradu publike i nagradu za najbolje izođenje zadatog domaćeg dela na Međunarodnom takmičenju Muzičke omladine u Beogradu. Prvi put u istoriji ovog takmičenja se desilo da je violončelista iz Srbije osvojio prvu nagradu. Takođe je za nastup u finalu dobio nagradu Simfonijskog orkestra RTS.
Učestvovao je na majstorskim kursevima Arta Norasa, Hanu Kiskija, Natalije Gutman, Vensina Janga, Jana Foglera, Ištvana Vardaja i Nareka Haknazariana. Nastupao je u kamernim sastavima i kao solista sa dirigentom, sa brojnim muzičarima, kao što su Ištvan Vardaj, Viktor Žulijen-Laferier, Hanu Kiski, Bojan Suđić, Aleksandar Sladkovski…
Godine 2015. je primio nagradu Stanojlo Rajičić, za najbolje održani resital u Galeriji SANU. Dobitnik je nagrade Artlink za najperspektivnijeg mladog muzičara Srbije (2017) i nagrade Udruženja muzičkih umetnika Srbije za najboljeg mladog izvođača do 30 godina života (2024). Akademici Dejan Despić i Ivan Jevtić su komponovali i posvetili mu svoja dela za solo violončelo.

Tatjana Simonović rođena je u Beogradu, gde je završila MŠ Mokranjac, a zatim Fakultet muzičke umetnosti u klasi profesora Arba Valdme. Posle studija klavira, završila je solističku klasu na Kraljevskom danskom muzičkom konzervatorijumu u klasi profesora Hozea Ribere. U svojoj muzičkoj karijeri je imala zapažene nastupe kao solistkinja, i kao kamerni muzičar, u Beogradu, Novom Sadu, Kopenhagenu, Odenseu, Blobjergu, i drugim danskim gradovima, kao i u Nemačkoj, Sloveniji, Finskoj, Italiji, Španiji i Izraelu. Ubrzo posle završetka posledimlomskih studija, Tatjana se opredelila, pre svega za kamernu muziku, najviše za saradnju s gudačima i pevačima.
Radila je u muzičkim školama Stevan Mokranjac, Kosta Manojlović, Petar Konjović, Vatroslav Lisinski, kao i na Fakultetu muzičke umetnosti i na FILUM-u u Kragujevcu. Zaposlena je u MŠ Dr. Vojislav Vučković.
Radila je s profesorima Dušanom Trbojevićem, Konstantinom Boginom, Paulom Badura Skodom, Pninom Salcman, Julijem Vagmanom, Viktorom Dervijankom i drugima. Održala je brojne koncerte kamerne muzike s priznatim umetnicima kao što su: Mikaela Fukačova, Dejan Mlađenović, Marija Misita, Ajvan Ladlou, Nenad Nenić, Nemanja Marjanović, Nataša Petrović, Bogdan Živanović, Uki Ovaskainen, Stefan Hadžić i drugi. Nastupala je sa brojnim učenicima i studentima, kao i sa svojom decom, Vukom i Anjom Ovaskainen.
Učestvovala je na festivalima kao što su Čelofest, Basomanija, KoZart i Šopen fest. Tatjana se bavi i književnošću, napisala je autorske zbirke pesama i priča, i prevela dvadesetak knjiga s engelskog jezika.

Loading...