KOREN KOJI SI IŠČUPAO NIJE RUPA U MOJOJ ZEMLJI, TO JE TUNEL ▪︎ Danijela Ortiz

10.07.2025-17.08.2025, 12:00-20:00

Otvaranje izložbe: četvrtak, 10. jul, u 19.00

Aktuelna društvena kriza na globalnom nivou uzrokovana ratničkim i ekspanzionističkim strategijama vodećih sila definitivno označava stanje permanentnog haosa. Ratovi kao dominanti uzročnici mnogostrukih strepnji, patnji, progona i migracija donose novac, a mrtva tela onih obespravljenih postaju nova valuta. Ovakav nekropolitički poredak svoje najperfidnije obličije uzima u genocidu koji suverena država Izrael sprovodi nad palestinskim narodom.

Uprkos različitim mirovnim nastojanjima (poput flotile Madelin ili globalnog marša odnosno konvoja ka Gazi), mašinerija smrti ne prestaje sugerišući nezaustavljivost jednih te istih viševekovnih imperijalističkih i kolonijalnih obrazaca.

Otuda je lutkarska predstava umetnice Daniele Ortiz Koren koji si iščupao nije rupa u mojoj zemlji, to je tunel premijerno izvedena u okviru 60. Oktobarskog salona apsolutno relevantan odgovor na pomenuti kontekst. Mediji lutkarskog pozorišta koje lako može biti postavljeno bilo gde u javnom prostoru figurira kao snažna satira savremenog trenutka. Inicijalno napisan na engleskom jeziku, za potrebe beogradske premijere tekst predstave je preveden i na izvestan način aktuelizovan u odnosu na lokalni kontekst.

Upravo iz razloga nedvosmislene podrške Srbije Izraelu, izlaganjem ovog rada koji se nalazi u Kolekciji Oktobarski salon, u direktnom dogovoru sa umetnicom Kulturni centar Beograda  istupa u javni prostor solidarno izražavajući podršku palestinskom narodu u osudi genocida i tišine koju ta tema u lokalnom i globalnom kontekstu često izaziva u nadi da humanost nije iščezla.

Vladimir Bjeličić
kustos Podroom galerije

Izjava umetnice:

Od kraja osamdesetih godina prošlog veka i kroz liberalni diskurs Kraja istorije i pravne mehanizme takozvane „borbe protiv terorizma“, militanti i političke organizacije antiimperijalističkog otpora su stavljeni pod zemlju u našoj stvarnosti; u tunele otpora, u zatvore i tamnice vlasti, u tajnost nakon progona, u masovne grobnice i groblja, poput semena, sada su zakopani pod zemlju, i odatle pripremljeni da neguju i podstiču rast borbi protiv savremenog kolonijalnog poretka.

Duga istorija progona antiimperijalističkih organizacija od sredine dvadesetog veka nastojala je da silom ućutka generaciju militanata, pokušala je da izbriše njihovo znanje i iskustva iz kolektivnog pamćenja, nastojala je da prekine nit prenošenja sa ovih antikolonijalnih političkih i ideoloških predaka na sadašnje generacije koje žele da se suprotstave kapitalističkom/kolonijalnom trenutnom poretku.

Koren koji si iščupao nije rupa u mojoj zemlji, to je tunel je lutkarska predstava koja govori o otporu antikolonijalnih i antiimperijalističkih borbi 20. veka iz podzemlja, za koje moć veruje da ih je pobedila. Hteli su da nas sahrane, ali nisu znali da smo seme, hteli su da nas iščupaju, ali nisu znali da su naši koreni ostavili rupe tamo, i da su te duboke rupe u našoj zemlji sada naši tuneli.

Danijela Ortiz (Peru, 1985) živi i radi u Urubambi. U svom radu, stvara vizuelne narative u kojima se istražuju koncepti nacionalnosti, racijalizacije, društvene klase i žanra, kako bi se kritički razumele strukture kolonijalne, patrijarhalne i kapitalističke moći. Njeni noviji projekti i istraživanja bave se sistemom kontrole migracija u Evropi, njegovom povezanošću sa kolonijalizmom i pravnim strukturama koje institucije stvaraju kako bi počinile nasilje nad rasizovanim zajednicama u znak odmazde zbog njihovog otpora. Otkako se vratila u Peru, umetnica se u svojim radovima bavi internacionalnom solidarnošću i brigom, borbama protiv ekstraktivizma kao i revolucionarnim procesima u kojima ustaje u odbranu pristupa zemljištu. Takođe se u svojim projektima bavila i peruanskom višom klasom i njenim izrabljivačkim odnosom prema domaćim radnicima.

U poslednje vreme se u svom radu vratila likovnosti i ručnom radu, te proizvodi umetnost koristeći se medijima keramike, slikanja, izrade lutaka i kolaža, kao i formatima kao što su knjige za decu, kako bi učinila otklon od evrocentrične estetike konceptualne umetnosti. Pored bavljenja umetnošću, Danijela Ortiz je i majka troje dece, drži predavanja, radionice i učestvuje u različitim diskusijama i borbama protiv evropskog sistema za kontrolu migracija, imperijalizma, institucionalnog rasizma i judicijalizacije majčinstva.

www.daniela-ortiz.com

Loading...