ARTTERROR – Фрагменти дуалности

05.04.2018-03.05.2018, 12:00-20:00

Кустос: Владимир Бјеличић

Током три деценије рада уметничка асоцијација ARTTERROR, коју чине уметница Милица Лапчевић и ФТВ монтажер Владимир Шојат, константно трага за различтим концептуалним и композиционим решењима покретних слика. Њихов вишедеценијски опус може се посматрати као крајње хетерогена целина, али га треба пажљиво сагледати пре свега у односу на контекст новоталасног полета односно нових алтернативних културних и животних модела осамдесетих година прошлог века. Већина њихових радова могу се посматрати као поетско – перформативне забелешке у функцији понашања уметника, њиховог промишљања битисања или конституисања животног креда и најзад узајамног односа.

Намера да се представи рад овог уметничког дуа почива најпре на чињеници да исти није темељно обрађен од стране локалне историје уметности. Међутим, како ова изложба тежи укидању темпоралности, самим тим разградњи термина ретроспективе, односно, хронолошке обраде материјала насталог у претходном периоду, може се посматрати као специфична инсталација или in situ реакција базирана на критичкој ауторефлексији овог уметничког дуа.

Поступком поновне монтаже, ARTTERROR настоји не само да преиспита  контекст настанка, развој и специфичност властитог видео опуса у односу на рапидну трансформацију технологије и перцепцију уметничког рада у дигиталној ери, већ одлази корак даље у поновом проналажењу властите уметничке праксе представљањем потпуно новог рада.

Према томе, изложба Фрагменти дуалности почива на дубинској анализи и интерпретацији уметничко-партнерског односа, специфичних и појединачних тежњи Лапчевић и Шојата, али и на разматрању савремених друштвених и политичких тема са иронијском дистанцом.

Осим увида у слојевиту продукцију ARTTERROR-а, ова изложба треба да представља и активан дискурзиван простор за размену искустава видео аутора различитих генерација, али и подстицај за проблематизовање институционалног немара у светлу непостојеће систематизације и музеализације видео уметности.  Током трајања изложбе биће организовани пратећи програми у виду разговора, као и недељна кустоска вођења.

БИОГРАФИЈЕ АУТОРА ИЗЛОЖБЕ “ФРАГМЕНТИ ДУАЛНОСТИ”

Уметничку асоцијацију ARTTERROR чине визуелни уметник, новинар и културни радник Милица Лапчевић и ФТВ монтажер и продуцент Владимир Шојат.

Милица Лапчевић, рођена у Београду, Југославија.

Студирала је на Универзитету у Бергену, Норвешка, (историја уметности), Филолошком Факултету у Београду (англистика), дипломирала на ФЛУ, (одсек сликарства). Постдипломске студије је похађала на Конгл. Констхогсколан, Стокхолм, Шведска на “видео & дата депт.” Оснивач је и члан независне уметничке асоцијације ARTTERROR Филм & видео од 1989. године, чланица УЛУС-а и оснивач удружења ЕКВИС. Ради као уредник радијских емисија из културе на радију Студио Б од 2001. године. Бави се фотографијом, филмом, видеом, инсталацијама и проширеним медијима, ликовном критиком, есејистиком и поезијом.

Владимир Шојат, рођен у Земуну, Југославија.

Дипломирао је на ФДУ, Београд, на одсеку филмске и ТВ монтаже. Добитник је студентског признања “Славко Воркапић”. Постдипломске студије похађао је на истом факултету. Члан је УФУТВС од 1988, и ДОК Србија од 2016. Оснивач је и члан независне уметничке асоцијације АРТТЕРРОР Филм & видео од 1989. године и удружења ЕКВИС. Радио је као монтажер и члан промо-тима на РТВ Б92 од 2001. године. Оснивач је продуцентске куће Фракција. Бави се теоријом и историјом филма, кроз предавања и есеје.

ARTTERROR (основан 1989)

Група ARTTERROR се, у периоду од три деценије, представила на великом броју фестивала и изложби у земљи и иностранству: у Стоцкхолму, Гетеборгу, Њујорку, Паризу, Десау, Фиренци, Лондону, Софији, Атини, Солуну, Вигоу, Љубљани, Новом Саду, Београду, Вршцу, Подгорици, Клермон Ферану, Москви, Келну, Ослу, Вроцлаву, Сан Франциску, Пасадени и Бергену. Уметнички простори у којима су приказани радови из АРТТЕРРОР продукције су између осталих PS.1 The Kitchen (Njujork), Moderna Museet (Stockholm), Centre Georges Pompidou (Paris), Bauhaus (Dessau), WRO (Wroclaw), Gradska galerija (Ljubljana), Fylkingen (Stockholm), Stazione Leopolda (Firenza), Landmark (Bergen), Vue Leicester Square (London), Pasadena Museum od American Art (Pasadena), ICA (San Francisco) и други.

Ретроспективе ARTTERROR продукције одржане су у Музеју југословенске кинотеке, у СКЦ-у у Београду, као и у Музеју савремене уметности Војводине у Новом Саду.

Видео “Chromo-zones” овенчан је наградом “Sphynx” на фестивалу “Видео Медеја “у Новом Саду. Слике и видео радови се налазе у колекцијама у Бриселу, Stockholmu и Малмеу, док су поједини видео радови откупљени од Heure exquise! Француска и СТВ 2 – Stockholm, Шведска.

Loading...