Недеља свести о мозгу 2019 ЖИВОТ ЈЕДНОГ МОЗГА

11.03.2019-16.03.2019, 00:00

Недеља свести о мозгу 2019 ЖИВОТ ЈЕДНОГ МОЗГА

11-16. МАРТ

Када и како се развија наш нервни систем? Како се он мења кроз разне животне доби? Шта све утиче на развој нашег нервног система? Која је веза између наших црева и мозга и важи ли она фраза „follow your gut“? Како то развијамо емоције и прате ли нас осећаји наших предака и данас? Ако Вас интересује да сазнате одговоре на ова и многа друга питања, посетите нашу седмодневну манифестацију посвећену управо томе – животу једног мозга!

Студентска секција Друштва за неуронауке Србије ове године слави 10. рођендан и 8. пут за редом организује глобалну манифестацију – Недељу свести о мозгу. Студенти биологије, медицине, фармације и психологије су се потрудили и припремили разноврстан програм на тему развића нервног система под слоганом „Живот једног мозга“. Манифестација ће се одржати у периоду од 11 – 16. марта на неколико локација у граду.

Овогодишњу Недељу свести о мозгу ћемо отворити журком у Клубу Ф поводом које ћемо прославити 10 година рада секције.

У Галерији науке и технике САНУ ће вас и ове године чекати наша интерактивна поставка и сјајни волонтери који ће Вас спровести кроз сваки део исте и бити спремни да одговоре на вашу радозналост о животу једног мозга! У сарадњи са Центром за промоцију науке организујемо дечије радионице под називом ,,Звездано небо“. Као и сваке године, суботу у Галерији науке и технике САНУ посвећујемо најмлађим и најслађим љубитељима науке.

За студенте смо и ове године припремили посете различитим лабораторијама и институтима, а за средњошколце радионице под називом “Депресија не годи – буди на слободи“ у Америчком кутку које ће се позабавити једним од великих проблема данашњице – депресијом. Покушаћемо да разбијемо стигме везане за ментално здравље и указати на важност одржавања менталне хигијене.

С обзиром на широку тематику манифестације за вас смо припремили и разноврсна научно – популарна предавања у АртГет галерија Културног центра Београд и Галерији науке и технике САНУ. Реномирани предавачи са Медицинског, Биолошког и Филозофског факултета Универзитета у Београду, Клинике за неурологију Клиничког центра Србије, Института за биолошка истраживања “Синиша Станковић“, Дечије универзитетске клинке Тиршова и чланови Српског савета за мозак ће вас упознати са својим областима истраживања која су повезана са тематиком манифестације.

ПРОГРАМ

ПОНЕДЕЉАК, 11. МАРТ
Клуб студената филозофије

20.00 Отварање: Потпредседник Друштва за неуронауке Србије др Селма Каназир, Лабораторија за молекуларну неуробиологију Одељења за неуробиологију Института за биолошка истраживања “Синиша Станковић“ и члан Друштва за неуронауке Србије др Ивана Бјелобаба, Лабораторија за неурохемију Одељења за неуробиологију Института за биолошка истраживања “Синиша Станковић“

УТОРАК, 12. МАРТ

Галерија АРТГЕТ, Културни центар Београда

17.00 Улога микробиоте црева у односу имунског и нервног система, др Ђорђе Миљковић, Институт за биолошка истраживања “Синиша Станковић“

17.45 Еволуција концепта мождане смрти, асс. др Вишња Пађен, Клиника за неурoлогију Клиничког центра Србије

18.30 Вакцинација и развиће, др Срђа Јанковић, Универзитетска дечија клиника Тиршова

19.45 Тикови – болест или пролазна појава у сазревању мозга, асс. др Никола Кресојевић, Клиника за неурологију Клиничког центра Србије

СРЕДА, 13. МАРТ

Галерија АРТГЕТ, Културни центар Београда

17.00 Утицај срединских аминокиселина на активност неурона – улога ексцитотоксичности у неуродегенерацији, асс. др Светолик Спасић, Медицински факултет, Институт за патолошку физиологију “Љубодраг Буба Михаиловић“

17.45 Спавањем до развоја спортских перформанси, доц. др Драган Хрнчић, Медицински факултет, Институт за медицинску физиологију “Рихард Буријан“

18.30 Развој мозга из угла дечијег психијатра, доц. др Милица Пејовић, Медицински факултет, Институт за ментално здравље

19.45 Естетски развој, доц. др Драган Јанковић, Филозофски факултет

ЧЕТВРТАК, 14. МАРТ

Галерија науке и технике САНУ

17.00 Титат, титан међу генима – како смо открили нову болест, асс. др Стојан Перић, Клиника за неурологију Клиничког центра Србије

17.45 Развој мозга од рођења до адолесценције, проф. др Ксенија Крстић, Филозофски факултет

18.30 Генетске основе можданог удара, асс. др Александра Павловић, Клиника за неурологију Клиничког центра Србије

19.15 Болести старења, доц. др Милош Бајчетић, Медицински факултет, Институт за хистологију и ембриологију “Др Александра Ђ. Костић“

ПЕТАК, 15. МАРТ

Галерија АРТГЕТ, Културни центар Београда

17.00 Фокална кортикална дисплазија – развојна аномалија мозга која изазива епилепсију, др Саво Раичевић, Служба за патохистологију Клиничког центра Србије

17.45 Новине у области неуродегенеративних обољења, проф. др Елка Стефанова, Клиника за неурологију Клиничког центра Србије

18.30 Путеви учења – ко прави мостове, студент Метеја Манојловић, Филозофки факултет

19.15 Од глодара до делфина и човека – успон и пад адултне неурогенезе, асс. др Иван Залетел, Медицински факултет, Институт за хистологију и ембриологију “Др Александра Ђ. Костић“

СУБОТА, 16. МАРТ

Галерија науке и технике САНУ

14.00 Сесија Српског савета за мозак:

–          О кооперацији Универзитета и индустрије за добробит пацијената – искуства ЕУ, проф. др Павле Анђус

–          Како се борити са Паркинсоновом болешћу? Поглед из угла пацијената, Јелена Савић

–          Електроконвулзивна терапија – шок или лек?, др сци. Звездана Стојановић

 

Комплетан програм на манифестацији је бесплатан и сви љубитељи неуронаука су добродошли!

Loading...