Концерт виолончелисте Вука Оваскаинена и пијанисткиње Татјане Симоновић

Вук Оваскаинен је добитник најпрестижнијих награда у Србији, као и у иностранству. Добитник је и награде Удружења музичких уметника Србије за најбољег младог извођача до 30 година живота за 2024. годину. У Галерији Артгет ће заједно са мајком, пијанисткињом Татјаном Симоновић извести сонате Ј. С. Баха и С. Франка.
Програм:
Јохан Себастијан Бах
Соната за виола да гамбу и клавијатурни инструмент бр. 3 у ге–молу, BWV 1029
Vivace
Adagio
Allegro
Сезар Франк
Соната за виолончело и клавир у А–дуру (ар. Сонате за виолину и клавир)
Allegro ben moderato
Allegro
Recitativo-fantasia (Ben moderato – Molto lento)
Allegretto poco mosso
Биографије:
Вук Оваскаинен рођен је у Београду 2001. године. Почео је да свира виолончело са седам година у класи професора Боже Сарамандића, а затим је радио са професорима Небојшом Јанковићем, Милутином Младеновићем, Јудит Јосифоском и Данијелом Милутиновић. Вук је завршио Математичку гимназију, Математички факултет у Београду, као и Факултет музичке уметности у Београду у класи проф. Сандре Белић. Од 2024. године је запослен на Математичком факултету као сарадник у настави.
Био је лауреат на такмичењима Петар Коњовић, Душан Протић и Моцарт у Квинто Вићентину у Италији, као и на Републичким такмичењима. Добитник је других награда на међународним такмичењима Таленти Европе у Словачкој, Херан у Чешкој, и Лицен у Аустрији.
Одржао је око 40 солистичких концерата у Галерији САНУ, Великој и Малој сали Коларчеве задужбине, Витеској сали (у Љубљани), Свечаној сали Скупштине града Београда, сали Артгет, и другим дворанама, а наступао је на фестивалима Артлинк, БУНТ, Шопен фест у Београду, Моркањчеви дани у Неготину као и на Љубљанском фестивалу у Словенији.
Освојио је прву награду, награду публике и награду за најбоље изођење задатог домаћег дела на Међународном такмичењу Музичке омладине у Београду. Први пут у историји овог такмичења се десило да је виолончелиста из Србије освојио прву награду. Такође је за наступ у финалу добио награду Симфонијског оркестра РТС.
Учествовао је на мајсторским курсевима Арта Нораса, Хану Кискија, Наталије Гутман, Венсина Јанга, Јана Фоглера, Иштвана Вардаја и Нарека Хакназариана. Наступао је у камерним саставима и као солиста са диригентом, са бројним музичарима, као што су Иштван Вардај, Виктор Жулијен-Лафериер, Хану Киски, Бојан Суђић, Александар Сладковски…
Године 2015. је примио награду Станојло Рајичић, за најбоље одржани реситал у Галерији САНУ. Добитник је награде Артлинк за најперспективнијег младог музичара Србије (2017) и награде Удружења музичких уметника Србије за најбољег младог извођача до 30 година живота (2024). Академици Дејан Деспић и Иван Јевтић су компоновали и посветили му своја дела за соло виолончело.
Татјана Симоновић рођена је у Београду, где је завршила МШ Мокрањац, а затим Факултет музичке уметности у класи професора Арба Валдме. После студија клавира, завршила је солистичку класу на Краљевском данском музичком конзерваторијуму у класи професора Хозеа Рибере. У својој музичкој каријери је имала запажене наступе као солисткиња, и као камерни музичар, у Београду, Новом Саду, Копенхагену, Оденсеу, Блобјергу, и другим данским градовима, као и у Немачкој, Словенији, Финској, Италији, Шпанији и Израелу. Убрзо после завршетка последимломских студија, Татјана се определила, пре свега за камерну музику, највише за сарадњу с гудачима и певачима.
Радила је у музичким школама Стеван Мокрањац, Коста Манојловић, Петар Коњовић, Ватрослав Лисински, као и на Факултету музичке уметности и на ФИЛУМ-у у Крагујевцу. Запослена је у МШ Др. Војислав Вучковић.
Радила је с професорима Душаном Трбојевићем, Константином Богином, Паулом Бадура Скодом, Пнином Салцман, Јулијем Вагманом, Виктором Дервијанком и другима. Одржала је бројне концерте камерне музике с признатим уметницима као што су: Микаела Фукачова, Дејан Млађеновић, Марија Мисита, Ајван Ладлоу, Ненад Ненић, Немања Марјановић, Наташа Петровић, Богдан Живановић, Уки Оваскаинен, Стефан Хаџић и други. Наступала је са бројним ученицима и студентима, као и са својом децом, Вуком и Ањом Оваскаинен.
Учествовала је на фестивалима као што су Челофест, Басоманија, КоЗарт и Шопен фест. Татјана се бави и књижевношћу, написала је ауторске збирке песама и прича, и превела двадесетак књига с енгелског језика.