blank-image

Пројекат је подржала Европска комисија

Од 1. септембра 2012. Културни центар Београда је партнер у оквиру европског пројекта под називом А.Ц.Т. Демоц[к]рацy, који се реализује уз подршку Европског програма Култура 2007-2013.

Будући да повлачење у сепаратистичке идентитете до кога долази у многим европским земљама представља алармантне симптоме кризе демократије у Европи, партнери у оквиру пројекта А.Ц.Т. Демоц[к]рацy одабрали су да промовишу уметност као критички простор у дебати о будућности демократије. Тиме се признаје значај слободе стваралаштва, док се истовремено доводе у питање процеси обуке и регистровања остварења уметника у друштвеном простору.

Међу партнере пројекта А.Ц.Т. Демоц[к]рацy спадају:
Ла Цриéе, центар за савремену уметност, Рен, Француска (координатор),
Културни центар Београда, Београд, Србија (суорганизатор),
Универзитет за уметност и дизајн у Клужу, Румунија (суорганизатор),
Европска уметничка школа Бретање, Рен, Француска (суорганизатор),
Ономатопеа, Ајндховен, Холандија (суорганизатор),
Фондација Алтарт, Клуж-Напока, Румунија (суорганизатор),
Фабрица де Пенсуле, Клуж-Напока, Румунија (придружени партнер),
Уметничка школа у Глазгову, Велика Британија (придружени партнер).

Пројекат А.Ц.Т. Демоц[к]рацy промовише савремену уметност и њене способности да промишља, смишља и представља демократске промене у Европи у ери глобализације. Намера је да се створи нека врста “лабораторије” и простора за заједничка истраживања када је реч о будућности демократије. Биће коришћена три комплементарна “радна простора” који ће се све време преплитати: простор за истраживање и критичку анализу (семинари); стварање демократског имагинарног (изложбе) и креативни и педагошки простор (боравци професора и студената).

ИСТРАЖИВАЊЕ / ЕМАНЦИПАЦИЈА – 3 семинара + 1 симпозијум

Први простор је нека врста мултидисциплинарне“лаборааторије”која поред свих партнера у пројекту, има за циљ да повеже и друге професионалце који се баве питањима везаним за демократију и уметности, као што су антрополози, архитекте, дизајнери, професори, филозофи, социолози, урбанисти, кустоси. У оквиру овог дела пројекта биће одржана три семинара и то први у Рену, потом у Клуж-Напоки и Ајндховену, као и завршни симпозијум у Београду 2014. године. Током сва четири сусрета биће разматрана нека питања која се тичу уметности и културне еманципације у демократији: а то су питања образовања, слободе, урбанизма и поетике.

УМЕТНИЧКО ЕКСПЕРИМЕНТИСАЊЕ / ИМАГИНАРНО – изложбе

Други ниво пројекта посвећен је уметничкој продукцији, експериментисању и имагинарном.Састоји се од “лабораторије” за стварање и подршку производњи дела која пружају различита, чак и контрадикторна виђења демократије, која се појављују у разним европским контекстима. У оквиру овог дела биће одржане четири изложбе у следећим градовима: Рен (јануар-март 2013.), Ајндховен (октобар-децембар 2013.), Клуж (фебруар-март 2014.), Београд (јун-август 2014.), а приредиће их четири различита кустоса, радећи независно један од другог.

ИСТРАЖИВАЊЕ У ОБЛАСТИ ОБРАЗОВАЊА / ИНВЕНТИВНОСТ – боравци професора и студената

Циљ је да кроз овај такозвани трећи део пројекта дођемо до неких нових процеса учења, који су намењени студентима уметности али и да успоставимо креативна партнерства између уметничких школа и структура продукције и дистрибуције. Ова ће се област састојати од “лабораторије” за креативне и образовне пројекте. По 10 студената и један професор боравиће у Рену (април 2013.), Ајндховену (новембар 2013.), Клужу (фебруар 2014.) и Београду (мај 2014.).

Loading...