Гостовање Високе националне школе за филм, телевизију и позориште из Лођа /Пољска

20.05.2016, 14:09.
blank-image

Пројекција филма „Распевани стољнак“, у реżији Мариусза Грзегорзека, ректора Високе државне Филмске Школе из Лођа. УЛАЗ ЈЕ СЛОБОДАН!
На основу потписаног Протокола о сарадњи између Високе националне школе за филм, телевизију и позориште из Лођа и Академије уметности из Београда, студенти и професори из Пољске биће гости својим колегама из Београда од 18-21. маја 2016. године. Током четвородневне посете драмски уметници из Пољске представиће се Београђанима представом ““Мариа Стјуарт” у Националном театру и студентским филмом „Распевани стољнак“ у Дворани културног центра Београда.

Поред представљања рада две високошколске установе, по први пут, сарадња Академије уметности из Београда и Филмске школе из Лођа биће обележена и интерактивним радионицама позоришта и филма за младе уметнике.

Представа “Марија Стјуарт” по тексту Фридриха Шилера, у режији Грзегорза Wисниеwског, једног од највећих пољских редитеља млађе генерације, биће изведена у Народном позоришту у Београду, на сцени “Раша Плаовић”, 19. маја 2016. године, у 20.30 часова, на пољском језику, уз енглески титл.

У петак, 20. маја у 21:00 час у Дворани Културног центра Београда, гости из Пољске представиће се и студентским дугометражним филмом „Распевани стољњак”, у реżији Мариусза Грзегорзека, ректора Високе државне Филмске Школе из Лођа.

Филм се састоји од четири независне филмске новеле екстремно различитог стила: црно-беле приче о изгубљеним адолесценаткињама које непрепознају сврху и радост живота, утопљеним у масе стамбеног блока у којем станују и неуротичном путовању кроз емотивну и физичку пустош оковану лековима, као и префињену и поетски адаптирану грчку бајку уроњену у поп-културу. Заједничка тема свих прича је нада за буђењем и вера у љубав која помаже људима да преживе драматичне животне тренутке.

Дипломски филм ИВ године глуме премијерно је приказан 05. фебруара 2016. године у Варшави, у Биоскопу „ Муранów”, као и на Филмском Фестивалу у Гдyни, где је добио нагроду „Зłотy Пазур”(„Златна кандżа” ) у програму „Инне Спојрзение“ ( „Другачији поглед” ). Филм „ Спиеwајąцy обрусик” нешто раније видела је и публика у Токију, на „Поланд Филм Фестивалу”, у новембру 2015. године, у Вилну, у марту 2016. године и у Циесзyну на 18. Фестивалу „Кино на граници” 4. маја 2016. године.

Основана 1948. године, пољска Национална школа за филм, телевизију и позориште данас важи за једну од најпрестижнијих школа филма у свету.
Висока државна школа за филм, телевизију и позориште из Лођа, једна је и од најстаријих филмских школа на свету, која кроз своју практичну наставу годишње продуцира око 300 филмова различитих жанрова. У својој 68 година дугој традицији Пољска национална школа за филм награђена је највишим светским пирзнањима и наградама на највећим и најзначајнијим филмским фестивалима у свету / три Оскара Америчке филмске академије, три највиша признања на Филмском фестивалу у Кану, Берлину и Венецији/. Младе уметнике из читавог света образује у уметничким областима: камера, анимација, фотографија, сценарио, режија, глума и продукција. Предавачи и професори на Високој школи за филм су најеминентнија имена из области аудио визуелних уметности попут чувених: Андрзеја Wајде, Романа Поланског, Јерзyа Каwалероwицза, Виториа Сторароа, Јерзyа Миерзејеwског, Мартина Сцорсесеа, Мицхаела Ханкеа и многих других.

Посета младих уметника и њихових професора из Пољске подржана је и од стране Амбасаде Републике Пољске у Србији.

Loading...