9. Међународни фестивал „ДАНИ ОРГУЉА – DIES ORGANORUM“

29.06.2009-13.07, 2009.

На прагу своје десетогодишњице, овогодишње издање међународног фестивала Дани оргуља, несумњива је потврда да је Фестивал постао незаобилазан музички догађај у културном животу Београда. Захваљујући учешћу и врхунском извођењу оргуљашке музике еминентних извођача из европских земаља, Фестивал је стекао верну публику која из године у годину пуни здање Катедрале Блажене Дјевице Марије на Неимару (Хаџи Милентијева 75).

Због озбиљне концепције, сјајне организације, одличног инструмента, однеговане публике, истакнути европски мајстори оргуља и педагози радо се одазивају позивима организатора Културног центра Београда да буду део Дана оргуља, а Београд напуштају са жељом да се поново врате. Они су уједно и најбољи промотери Фестивала и убедљива препорука другим врхунским извођачима.

На деветом Фестивалу оргуља биће одржано седам концерата:

Фестивал отвара музика француског и немачког романтизма. Мису Луја Вијерна публика ће чути у истраживачкој комбинацији звука оргуља и хора. Извођачи су оргуљаши Марко Петричић (САД) и Лана Јеленковић (Србија) и суботички хор Pro Musica којим диригује Пашко Чаба.

Нови звук и особеност oвогодишњем Фестивалу даће свакако и оргуљаш Гунар Иденстам (Шведска) који се представља ауторском и савременом музиком за оргуље. Део програма посвећен је и импровизацијама, као веома значајној грани оргуљске интерпретације, на теме које ће организатор припремити непосредно пред почетак концерта. Гунар Иденстам, инспирисан народном музиком, представиће публици веома занимљив приступ композицијама ауторитета оргуљске музике, незаобилазног Јохана Себастијана Баха. Елементи шведске традиционалне музике такодје одликују његове импровизације, али и композиције уклопљене на оригинални начин које су постале „заштитни знак“ овог оргуљаша.

Концерт италијанског музичара Пјетра Пасквинија – Феликс Менделсон и италијанска оргуљашка школа 19. века посвећен је 200-годишњици рођења овог композитора. Пасквини ће на свом концерту представити и композиције мало познатих аутора који су музицирали у Италији у Менделсоново време.

Фестивал има част да први пут буде домаћин оргуљашици Марији Неси из Шпаније. Кроз свој реситал, између осталог, она ће представити оргуљашку музику шпанских композитора.

Заједничким концертом, Дане оргуља као и увек до сада, затварају полазници Летње школе оргуља.

Досадашња пракса да сваки фестивал прати и двонедељна Летња школа оргуља коју воде истакнути европски оргуљаши, учесници Фестивала, наставиће се и ове годионе. Ове радионице су посебно значајне за наш музички живот и образовање, јер пружају јединствену прилику да домаћи, млади музичари, непосредно и квалитетно размењују искуства са еминентним светским извођачима, композиторима и предавачима оргуљске музике. Последица интензивног рада овако конципиране школе оргуља су позиви нашим музичарима за специјалистичке студије и наступе у иностранству .

Фестивал је реализован уз помоћ Града Београда и Министарства културе Србије.

Фестивал су помогли: Институт Сервантес, Италијански институт за културу, Шведски институт, затим Информатика, Програм здрава храна – Зелена јабука и Беоскоп.

КОНЦЕРТИ

Понедељак, 29. јун
20.30 – Свечано отварање:
Марко Петричић, оргуље; Лана Јеленковић, оргуље;
Хор Pro Musica, диригент: Пашко Чаба

Четвртак, 2. јул
20.30 – Чаба Кираљ (Мађарска)

Субота, 4. јул
20.30 – Ив Рехштајнер (Француска)

Понедељак, 6. јул
20.30 – Марија Нејси (Шпанија)

Четвртак, 9. јул
20.30 – Пјетро Пасквини (Италија)

Субота, 11. јул
20.30 – Гунар Иденстам (Шведска)

Недеља, 13. јул
20.30 – Концерт полазника Летње школе оргуља

ЛЕТЊА ШКОЛА ОРГУЉА

Предавачи:
Далибор Миклавчич (Словенија); тема курса: Импорвизација за почетнике, барокни стил
Ив Рехштајнер (Француска)
Пјетро Пасквини (Италија)
Гунар Иденстам (Шведска); тема курса: Improvisation in the French tradition with some elements from symphonic rock and folk music

Loading...