Језик и моћ (огледи из социолингвистике и стилистике) Душке Кликовац

20.11.2008, 14:36.
blank-image

Наслов је изабран према теми која се на различите начине провлачи кроз већину радова у књизи – а то је изражавање моћи путем језика
Говоре: Ранко Бугарски, Иван Чоловић и ауторка Душка Кликовац

(…) чини се да је принцип јавне речи следећи: што је прилика званичнија и његов говор упућен већем броју слушалаца, говорник тежи да га формулише уопштеније, неодређеније, безличније и компликованије. Морало би да буде управо обрнуто: што је упућенији већем броју лица, и што је важнији, говор треба да буде јаснији, прецизнији и упамтљивији. Такав говор, наравно, захтева више пажње и напора, али пре свега језичку културу и свест о сопственом изразу који се стиче дуго и мукотрпно, учењем, читањем добрих писаца и вежбама писања и говорења. (Д. Кликовац)

Језик и моћ садржи 16 огледа који су разврстани у три дела ( И. О бирократском језику, ИИ. О функционалној разуђености српског језика и ИИИ О текстовима). Књига се бави различитим варијететима српског језика – видовима које он поприма у различитим областима своје употребе, професијама, медијумума испољавања (говору и писању), приликама (јавном и приватном излагању), у употребама код појединих аутора, као и у различитим врстама текстова. Њен наслов је изабран према теми која се на различите начине провлачи кроз већину радова у књизи – а то је изражавање моћи путем језика; цео први део књиге посвећен је бирократском језику, који је обликован према својој основној сврси – манипулацији људима.

Ова књига састављена је од радова који су објављивани у домаћим или страним часописима од 1997. године до данас. Неки радови су настали као излагањана научним скуповима, а мањи број њих као стручна предавања.С обзиром на то да су написани у распону од једне деценије, радови обележавају и развој наше мисли о проблематици о којој је реч; ипак, увршћени су и најранији радови , из уверења да ни данас нису сасвим ирелевантни. (Д. Кликовац)

Душка Кликовац је ванредни професор на Катедри за српски језик Филолошког факултета у Београду, где предаје синтаксу и стилистику српског језика. Аутор је студије Семантика предлога – Студија из когнитивне лингвистике. У едицији XX ВЕК објавила је књигу Метафоре у мишљењу и језику (2004). Написала је више уџбеника и приручника за српски језик за основну и средњу школу.

Loading...