Književno veče: Klaudio Magris

22.04.2010, 12:07.
blank-image

Učestvuju: Klaudio Magris, urednik Gojko Božović i prevoditeljka Snežana Milinković

Klaudio Magris (70) je jedan je od najznačajnijih savremenih italijanskih i evropskih pisaca. Decenijama je bio profesor moderne nemačke književnosti na Univerzitetu u Trstu.
Napisao je niz knjiga o istoriji i kulturi srednje, južne i jugoistočne Evrope. Poznati su njegovi radovi o Jozefu Rotu, Robertu Muzilu, Italu Zvevu, E. T. A. Hofmanu, Hermanu Heseu, Henriku Ibzenu ili Horheu Luisu Borhesu.

Dugogodišnji je kolumnista najuticajnijeg italijanskog dnevnika Corriere della Sera.

Najvažnije knjige proze: Nagađanja o jednoj sablji (1984), Dunav (1986), Ono drugo more (1991), Mikrokosmosi (1997), Naslepo (2005), Vi ćete, dakle, razumeti (2006); Drama: Stadelman (1988).

Najvažnije knjige eseja i književnoistorijskih studija: Habzburški mit u modernoj austrijskoj književnosti (1963), Trst: identitet granice (zajedno sa Angelom Arom, 1982), Utopija i otrežnjenje (1999), Nedovršeno putovanje (2005), Priča nije završena (2006).

Proza, eseji i studije Klaudija Magrisa prevođeni su na sve veće svetske jezike.

Dobio je veliki broj nagrada za književnost, od kojih su najvažnije: nagrada „Strega”, nagrada „Erazmus”, nagrada „Princ od Asturije”, austrijska Državna nagrada za književnost, nagrada „Valter Halštajn”, Nagrada za evropsko sporazumevanje Sajma knjiga u Lajpcigu, nagrada „Tomazi di Lampeduza”, Vurtova nagrada za evropsku književnost, nagrada “Vilenica”, nagrada „Žan Mone“, Nagrada za mir nemačkih izdavača i knjižara, Nagrada „Milovan Vidaković“.

Poslednjih godina Klaudio Magris se pominje kao jedan od najozbiljnijih kandidata za Nobelovu nagradu za književnost.

Živi u Trstu.

Magris je našoj čitalačkoj publici poznat još od kraja osamdesetih i romana Dunav, koji je tada objavljen u Zagrebu. Neposredan povod za ovo gostovanje Klaudija Magrisa u Beogradu jeste objavljivanje tri njegove knjige u izdanju Arhipelaga: knjige novela Mikrokosmosi i kratkih romana Nagađanje o jednoj sablji i Vi ćete, dakle, razumeti.

 

Loading...