Књижевно вече: Клаудио Магрис

22.04.2010, 12:07.
blank-image

Учествују: Клаудио Магрис, уредник Гојко Божовић и преводитељка Снежана Милинковић

Клаудио Магрис (70) је један је од најзначајнијих савремених италијанских и европских писаца. Деценијама је био професор модерне немачке књижевности на Универзитету у Трсту.
Написао је низ књига о историји и култури средње, јужне и југоисточне Европе. Познати су његови радови о Јозефу Роту, Роберту Музилу, Италу Звеву, Е. Т. А. Хофману, Херману Хесеу, Хенрику Ибзену или Хорхеу Луису Борхесу.

Дугогодишњи је колумниста најутицајнијег италијанског дневника Цорриере делла Сера.

Најважније књиге прозе: Нагађања о једној сабљи (1984), Дунав (1986), Оно друго море (1991), Микрокосмоси (1997), Наслепо (2005), Ви ћете, дакле, разумети (2006); Драма: Стаделман (1988).

Најважније књиге есеја и књижевноисторијских студија: Хабзбуршки мит у модерној аустријској књижевности (1963), Трст: идентитет границе (заједно са Ангелом Аром, 1982), Утопија и отрежњење (1999), Недовршено путовање (2005), Прича није завршена (2006).

Проза, есеји и студије Клаудија Магриса превођени су на све веће светске језике.

Добио је велики број награда за књижевност, од којих су најважније: награда „Стрега”, награда „Еразмус”, награда „Принц од Астурије”, аустријска Државна награда за књижевност, награда „Валтер Халштајн”, Награда за европско споразумевање Сајма књига у Лајпцигу, награда „Томази ди Лампедуза”, Вуртова награда за европску књижевност, награда “Виленица”, награда „Жан Моне“, Награда за мир немачких издавача и књижара, Награда „Милован Видаковић“.

Последњих година Клаудио Магрис се помиње као један од најозбиљнијих кандидата за Нобелову награду за књижевност.

Живи у Трсту.

Магрис је нашој читалачкој публици познат још од краја осамдесетих и романа Дунав, који је тада објављен у Загребу. Непосредан повод за ово гостовање Клаудија Магриса у Београду јесте објављивање три његове књиге у издању Архипелага: књиге новела Микрокосмоси и кратких романа Нагађање о једној сабљи и Ви ћете, дакле, разумети.

 

Loading...