Концерт: Хаимос Мусиц Социетy

19.04.2010, 12:54.
blank-image

Александар Ђорелијевски – виолина, Борис Брезовац – виола, Александар Латковић – виолончело, Светлана Јовановић Брезовац – клавир

Na programu koncerta su:

Gijom Leke: Klavirski kvartet h-moll (nedovršeni)
I Dans un emportement doloureux. Très animé
II Lent et passionné

 

Vensan Dandi: Klavirski kvartet a-moll op. 7
I Allegro non troppo
II Ballade: Andante moderato
III Allegro vivo

Гијом Леке, белгијски композитор касног 19. века, објавио је, као самоук, своју прву композицију са 15 година. Неколико година касније, затекао се у Паризу, где је имао прилику да се упозна са Сезаром Франком, који га је, дубоко импресиониран његовим талентом, узео за ученика. Франк је одвео Лекеа у Бајројт и том приликом га упознао са Вагнеровом музиком, што је на младог композитора оставило снажан утицај. После Франкове смрти, Леке је наставио да учи са Венсан Дандијем, који је завршио његов клавирски квартет. Познати виртуоз Ежен Исај је изразио жељу да Леке напише сонату за виолину и клавир, која ће постати његово најпознатије дело. Ежену Исају је посвећен и недовршени клавирски квартет. Многи су мишљења да би Леке био у првим редовима значајних композитора краја 19. и почетка 20. века, да је имао прилике да развије свој таленат. Међутим, он није оставио велики опус за собом. Умро је дан после свог двадесетчетвртог рођендана.

Венсан Данди је француски композитор касног 19. и раног 20 века, ватрени следбеник и ученик Сезара Франка. Са великим жаром, Данди је слушао и музику Рихарда Вагнера. Важио је конзервативног поборника „старе школе“ и отворено се декларисао као противник Клода Дебисија и настајућег импресионизма, иако његова дела нису лишена сличних тенденција. Осим као композитор и аутор многобројних есеја, критика и две биографије, Венсан Данди је био велики педагог. Инспирисан студијама са Франком, основао је „Сцхола Цанторум“, школу чији су студенти између осталих били Ерик Сати, Даријус Мијо, Артур Хонегер, Исак Албениз и Албер Русел.

Loading...