MUZEJ NASILJA, javni arhiv medicinske dokumentacije osoba koje su doživele nasilje, u privatnoj i javnoj sferi

05.12.2012-26.12, 20:21.
blank-image

“Muzej nasilja” uspostavljen je kao izložbena postavka i diskusiona platforma i biće predstavljen kroz ciklus od četiri tribine koje interdisciplinarno razmatraju fenomen nasilja

Muzej nasilja je javni arhiv koji svoje materijale pronalazi u medicinskim nalazima, kao krajnjim konsekvencama govora mržnje, stereotipa, predrasuda, diskriminacije i fizičkog nasilja. Glavne materijale predstavljaju rendgenski snimci povreda zadobijenih u javnom i privatnom prostoru, kao posledice društvenih pojava – diskriminacije, nacionalizma, šovinizma, fašizma, nasilja u porodici, rodno zasnovanog nasilja, homofobije, rasizma i ksenofobije.
Za sam koncept postavke, veoma je važna tehnologija “izrade” samih rendgendskih snimaka, odnosno proces kroz koji osoba koja je doživela nasilje prolazi – od samog nasilnog incidenta, preko odlaska u Urgentni centar i medicinskog pregleda od strane stručnog medicinskog osoblja, do dijagnoze koja uključuje pisani medicinski izveštaj sa rendgendskim snimkom dela/delova tela koji su povređeni. Pored randgendskih snimaka, postavku čine i nalazi medicinskog osoblja u formi autentičnog pisanog medicinskog izveštaja, kao i autentična svedočanstva osoba koje su doživele nasilje, takođe u pisanoj formi.
Objedinjeni na jednom mestu – rendgendski snimci, izveštaji medicinskog osoblja i lična svedočenja žrtava nasilja predstavljaju jedinstvenu dokumentaciju o povezanosti negativnih, nasilnih ideologija i pokreta u društvu i ličnih sudbina marginalizovanih, diskriminisanih i/ili manjinskih društvenih grupa.
Takođe, sama umetnička postavka predstavlja autentičan javni ARHIV koji dokumentuje i svedoči o povezanosti tradicionalnih, patrijarhalnih, konzervativnih, maskulinih i retrogradnih društvenih pojava sa slučajevima nasilja u svakodnevnom životu, te služi kao edukacijski materijal u formi, kako dokaza, tako i opomene za sve sadašnje i buduće generacije.
Koncept „Muzeja nasilja“ je zamišljen kao muzejska postavka gore pomenutih „eksponata“, čiji se „sadržaj“ konstantno nadopunjuje novim „eksponatima“. Osobe koje dožive nasilje i zbog njega odlaze na pregled u Urgentni centar dobijaju sav materijal na koji Muzej referiše. Muzej otvara mogućnost trajnog odlaganja pomenutih materijala, te korišćenja u njegovim svakodnevnim postavkama. Na taj način medicinska dokumentacija postaje „javno dobro“ te dobija novo značenje i u izvesnom smislu „dokumentovanu civilizacijsku svrhovitost“.
Kroz program prve postavke posetiocebi umesto kustosa/kinje vodi osoba stručno osposobljena za specifičnu tematiku „eksponata“, psiholog/škinja ili sociolog/škinja.
Otvaranje postavke prati javna tribina sa relevantnim ličnostima na temu uzroka nasilja u društvu.
Muzej nasilja ima tendenciju konstantnog geografskog/društvenog proširenja, prikupljanja „eksponata“ sa svih kontinenata. U tom smislu, Muzej ima viziju prerastanja u instituciju sa stalnim, privremenim i putujućim postavkama, pozicionirajuci se u autentičan svetski edukativni arhiv, svakodnevno dostupan javnosti.
Cilj Muzeja nasilja jeste da usled njegovih aktivnosti, više niti jedan novi „eksponat“ ne dospe u njegov fundus, kao rezultat promene drustvene svesti i re-humanizacije čoveka.

Tribine se održavaju tokom decembra 2012 .u galeriji Podroom:
– Sreda, 5. decembar u 19:00:
„Politike nasilje“
Učestvuju: Filip David, pisac, Obrad Savić, filozof, Srđan Milošević, istoričar
Moderatorka: Danijela Ranković
– Četvrtak, 13. decembar u 19.00:
„Nasilje nad manjinskim i marginalizovanim grupama“
Učestvuju: Saša Janković, Omubsman-Zaštitnik građana; Nevena Petrušić, Poverenica za zaštitu rodne ravnopravnosti; Jovana Todorović, Labris; Đokica Jovanović, Filozofski fakultet, Odsek za sociologiju; Tanja Ignjatović, Autonomni ženski centar
– Sreda, 19. decembar, u 19.00
„Vršnjačko nasilje“
– Sreda, 26. decembar, u 19.00
„Maskulinitet i nasilje“
Projekat realizuje „KulturPark“, uz podršku USAID-a, preko Instituta za održive zajednice (ISC).

Loading...