ПОЉСКА ШКОЛА АНИМАЦИЈЕ – следећа генерација

17.12.2015-31.12, 14:47.
blank-image

Млади пољски аниматори

Аутори пројекта: Катажуна Сурмач, Богуслав Змуџињски
Кустоси изложбе: Виола Сова и Светлана Петровић

Уметници: Изабела Плућињска, Малгожата Босек, Роберт Сова, Виола Сова, Збигњев Чапла, Војћех Собчик
Марта Пајек, Ева Борисевич, Томаш Сивињски, Томек Дуцки, Пжемислав Липут, Војћех Војтковски,
Каролина Спехт

Пројекат је подржао Пољски институт за филм.

Пројекције радова најмлађе генерације аутора анимираног филма у Пољској које представљамо у галерији Подроом део су програма „Пољска школа анимације – следећа генерација“, посвећеног Пољској школи анимације, која се посматра као културни и филмски феномен, а не као образовни систем. Програм обухвата најзначајнија остварења изабраних аутора, иако филмови нису нужно њихови
најновији радови. Пројекције су подељене у два дела а према првим јавним приказивањима филмова режисера из последње две деценије. Дакле, они се могу назвати једном генерацијом. Ово је тим пре оправдано јер је, након 2000. године, после дугог тешког периода у пољској кинематографији (1990-те) – кад су само ретки успевали да дебитују а да не промене професију – ситуација почела да се мења, да би се на крају потпуно стабилизовала 2005. године, кад је основан Пољски филмски институт. Резултат тога је био да су се филмови режисера који су дуго чекали на излазак у јавност појавили заједно са филмовима аутора који су тек дипломирали. Дакле, цела генерација је дебитовала готово истовремено. Програм који представљамо верно приказује ту ситуацију. Уврштени су и радови најмлађе генерације уметника, који су на прагу своје професионалне и уметничке каријере. Ови филмови успешно преносе принципе Пољске школе анимације:
психологизам, експериментални дух, тражење личног филмског језика, визуелног као и музичког и звучног
израза. Међутим, то не проистиче из порива да се ствара у једном одређеном тренду, него из свести о резултатима претходних генерација пољских режисера, свести о интернационалним контекстима и уметничкој слободи.

На изложби су представљени радови који се односе на филмске пројекције, али је њен контекст мало шири. Приказани су неки елементи радног места појединих аутора, цртежи, делови паноа и уметничка дела која представљају неку другу уметничку делатност, а ипак се могу кохерентно повезати са филмом. А могу се видети и сами аутори – на сликама и у кратким филмовима.

Loading...