Представљање књиге Јелене Васиљевић, Антропологија грађанства

23.02.2017, 12:47.
blank-image

Издавач: Медитерран Публисхинг 2016.
Учествују: Адриана Захаријевић, Институт за филозофију и друштвену теорију, Биљана Ђорђевић, Факултет политичких наука, Иван Ђорђевић, Етнографски институт и Душан Маринковић, Медитерран Публисхинг

Антрополошкиња Јелена Васиљевић књигом коју представљамо даје одговоре на следећа питања, која су упркос глобалном друштвеном „прогресу“ и даље отворена: Шта је грађанство? Које идеолошке терете и потенцијале носи овај појам? Како нас политичка заједница обликује, како ми њу мењамо и како преговарамо односе између права, обавеза, идентитета и интереса?

Антропологија је двојако заинтересована за проблем грађанства. С једне стране, приступи антропологије јавних политика могу се користити за контекстуално разумевање ширих друштвених импликација правних и политичких докумената којима се постављају основе за категоризацију и управљање грађанима и политичким телом. С друге стране, у околностима у којима се питања одређивања (спољних граница) грађанства и његових унутрашњих разграничавања (по етничким и другим линијама) постављају у само средиште политичких процеса – као што је то случај у нашем, али и многим другим постконфликтним друштвима – грађанство (као потврда припадности) и држављанство (као потврда везе између појединца и институција заједнице у којој живи) постају плодан и важан етнографски терен, не само за антрополошку дисциплину. Политички и правни оквири у којима се спроводе политике држављанства и регулишу доступности грађанских права (и њихово често везивање за права конкретних етничких група), најдиректније утичу на судбине бројних људи. Управо су зато етнографске студије, као комплементарна средства примене и тестирања теоријских идеја, неопходне као начини продирања у живући свет људских односа конституисаних условима нормирања и регулисања заједница грађана и држављана. Откривањем тог света најубедљивије нам се открива и истина да грађанство није само теоријски концепт или политичка категорија, већ и дефинишући аспект људске делотворности и тежње ка достојанственом животу.

Јелена Васиљевић је научна истраживачица на Институту за филозофију и друштвену теорију у Београду. Бави се правном и политичком антропологијом, културом сећања и политикама солидарности. Као научна сарадница и стипендисткиња радила је на Универзитетима у Единбугу (В. Британија) и Грацу (Аустрија). Докторирала је на Одељењу за етнологију и антропологију Филозофског факултета у Београду.

Loading...