Светски дан музике у КЦБ-у

21.06.2016, 18:00.
blank-image

Дана 21. јуна широм света се одржавају бројни концерти којим се прославља Светски дан музике. Као и сваке године, Културни центар Београда се придружује прослави коцертима Београдског дувачког оркестра и Хора Дечијег културног центра.
Првог дана лета, 21. јуна музичари (аматери и професионалци) одржавају бројне концерте широм света, обележавајући на тај начин Светски дан музике. За ове догађаје није вам потребна улазница јер се одржавају ван концертних дворана, то јест на трговима, у парковима, па чак и на станицама градског превоза. Светски дан музике (Fête de la Musique) је први пут обележен 1982. године а покретач овог догађаја било је француско Министарство за културу. Културни центар Београда ће овом приликом приредити, већ традиционално на отвореном простору код фонтана испред КЦБ-а, концерте Београдског дувачког оркестра и Хора и Оркестра Дечјег културног центра Београд под називом Филмска музика и мјузикли

18:00 Београдски дувачки оркестар
диригенти: Влада Мустајбашић и Александар Ђуров
Програм: Метрополис, Прича са западне стране, Холивуд, 007….

19:00 Хор Дечјег културног центра Београд
диригенти: Невена Ивановић
клавирски сарадник: Сања Кнежевић Гавриловић
водитељ програма: Милена Моравчевић
Програм: Мери Попинс, Љубав и мода, Ко то тамо пева…

Биографије:
Београдски дувачки оркестар (БДО) основан је 1995. године као Београдско музичко дувачко друштво (преименован 2011), са циљем да подстиче и унапређује стваралаштво и извођачку уметност за дувачке инструменте и ансамбле и допринесе обнови традиције променадних концерата у концертним дворанама и на отвореном простору. Оснивачи и чланови су истакнути музичари из симфонијских оркестара Радио телевизије Србије, Београдске опере, Београдске филхармоније, Уметничког ансамбла Станислав Бинички, Позоришта на Теразијама, Репрезентативног оркестра Гарде као и професори и студенти музичких школа и Факултета музичке уметности у Београду.
Уз подршку Секретеријата за културу Скупштине града Београда, (последњих пет година само моралну), а у организацији Културног центра Београда, бившег Југоконцерта, предузећа Београдска тврђава, Туристичког друштва Земун и Музичке омладине Београда, приређени су бројни променадни концерти популарне уметничке, ревијалне и филмске музике на Тргу Републике, Калемегдану и на Земунском кеју, као и свечани концерти у дворанама Коларца, Мадленијанума, Дома РВ и ПВО и Југословенског драмског позоришта.
Оркестар је гостовао и на значајним културним манифестацијама у Новом Саду, Зрењанину, Нишу, Ваљеву, Мионици, Деспотовцу, Тршићу, Аранђеловцу и Врњачкој Бањи. На ИИИ међународном фестивалу дувачких оркестара 21. јуна 2015. године, у највишој отвореној категорији заслужио је Златно признање.

Владимир Мустајбашић, диригент и уметнички руководилац БДО, школовао се у Славонском Броду, Вуковару (Војна музичка школа) и у Београду. У Музичкој школи Јоспи Славенски похађао је теоретски и инструментални одсек, а на Факултету музичке уметности студирао је хорну у класи проф. Д. Бусанчића, композицију у класи проф. П. Милошевића и дириговање у класи проф. М.Вукдраговића и Ж. Здравковића, код кога је и магистрирао.
Био је оркестарски музичар и наступао као солиста са Репрезентативним оркестром Гарде и Симфонијским оркестром Уметничког ансамбла ЈНА. Као диригент руководио је дувачким оркестрима Гарде и Ваздухопловства и Симфонијским оркестром и мешовитим хором Уметничког ансамбла ЈНА (сада Станислав Бинички), с којим је гостовао и у иностранству. Аутор је музике за камерне ансамбле и симфонијски и дувачки оркестар. Писао је песме, хорску и вокално-инструменталну музику, а као аранжер, нарочито за дувачки оркестар, познат је и у иностранству. Један је од оснивача Београдског дувачког оркестра, придружени члан друштава композитора Србије, Хрватске и Словеније и члан WАСБЕ – светске асоцијације симфонијских дувачких оркестара.

Александар Ђуров, диригент, музичко образовање започео је у Димитровграду, а наставио у Београду у СредњојВојној музичкој школи, где је учио кларинет у класи проф. Стјепана Шоштара и на Факултету музичке уметности, где је дипломирао и магистрирао дириговање у класи проф. Даринке Матић-Маровић. Био је оркестарски музичар у Репрезентативном оркестру Гарде, којим сада руководи као начелник и диригент. Осим највиших државних протоколарних наступа, приређује променадне и концерте у дворанама. Гостовао је у иностранству (Аустрија, Француска, Италија, Белгија). Дириговао је и разним камерним ансамблима у извођењу дела савремених српских композитора. Диригент Београдског дувачког оркестра је од 2006. године.

Хор Дечјег културног центра Београд окупља талентовану децу предшколског и основношколског узраста, која у области певања показују посебну надареност, креативност и љубав према музици.
Овај хор је препознатљив по изузетној вокалној техници, чистој интонацији, уједначеној боји и, пре свега, музикалност младих извођача. Репертоар хора је разноврстан и обухвата различите музичке жанрове, од дечје, филмске, класичне, народне и староградске до духовне музике, како домаћих, тако и страних аутора. Хор ДКЦБ наступао ја на многим манифестацијама и фестивалима као што су Радост Европе, Калемегдански сутони, Дечји сајам, Улица отвореног срца, Светосавска академија, Франкофонија и многоим другим, а добитник је првих награда на републичким хорским такмичењима и фестивалима, као што су ФЕДЕХО и Хорови међу фрескама, Фестивалу Ћирило и Методије у Москви и друге награде на Фестивалу Звучи Моксва. У марту 2013. године Хор ДКЦБ је издао свој први аудио ЦД под називом Песме света.

Невена Ивановић је завршила ФМУ у Београду у класи проф. Даринке Матић-Маровић, код које је и магистрирала 2010. године. Похађала је курсева код значајних диригената, као што су: Луц Келер, Генадиј Дмитријак, Урош Лајовиц. Радила је као предавач и диригент у Музичкој школи Ватрослав Лисински, као диригент хора Цантантес и диригент дечјег хора РТС-а Колибри. У току студија је била чланица хора факултета Цоллегиум мусицум са којим је наступала широм света. У мају 2012. године је била координатор и музички уредних републичког фестивала дечјих хорова Федехо у организацији Дечјег културног центра Београд. Диригује и хором цркве Покрова Пресвете Богородице са којим поред наступа на редовним богослужењима, такође и концертира.
Диригент је хора Дечјег културног центра Београд од његовог обнављања 2011. године. Са овим хором је имала многобројне запажене наступе и концерте.

Loading...