Владимир Миладиновић „Између знања и имагинације“

06.12.2016-21.12, 15:01.
blank-image

ГАЛЕРИЈА МАЛИ САЛОН, РИЈЕКА/ХР

Изложба у Ријеци представља најновију фазу у раду Владимира Миладиновића. Још од 2012. године Миладиновић прати своју дневну рутину у којој је посвећен архивском истраживању табуизираних историјских периода око којих се тешко постиже шири друштвени концензус. У свом раду користи разне врсте материјала до којих успева да дође и то од страница дневне штампе до званичних државних докумената, сведочења, листи, мапа, планова и слично.
Преносећи у форму цртежа, односно верно копирајући прикупљени материјал у техници лавираног туша, Миладиновић је започео серију радова кроз које покушава да створи лични однос наспрам понуђеног материјала. Његов рад представља неку врсту катарзичког присећања кроз које сваки посматрач пролази док исчитава странице и чланке из 1991. и 1992. године или делове записника из архиве Међународног суда за ратне злочине у Хагу. Са сличним искуством се суочава и сам аутор, који је кроз дуготрајни процес копирања и сам пролазио кроз сукобљавање са сопственим уписаним знањем о догађајима који се узимају као предмет рада. Такође, понуђени материјали се често схватају веома провокативно у савременом тренутку иако је чињеница да су многи од њих били предмет веома присутних дневно политичких тема. Његов рад између осталог показује неке од начина путем којих доминантне идеологије у датом тренутку врше процес идеолошке интерпелације.

На изложби у Ријеци биће представљене серије цртежа међу којима се могу видети: „Записник“, „Слободни предмети“, „Тимочка крими ревија“ и сл. Такође ће по први пут бити приказани и нови радови, цртежи угљеном већег формата на папиру и платну, посебно продуцирани за поменуту изложбу. На овим цртежима великог формата представљени су делови пејзажа на основу архивских фотографија снимљених током вођења истражних радњи или пронађени предмети коришћени у процесима идентификације страдалих.

Преводећи судске процесе, записе о ратним злочинима, спискове пронађених предмета на основу којих се идентификују жртве, у поље уметности, Миладиновић указује на значај потисутих или избачених наратива из прошлости у процесима успостављања односа у садашњости. Поред питања о манипулацији, историјској одговорности и интелектуалном ангажману, уметник овај пут покреће питање односа између текста и слике, односно сведочења и имагинације, неизрецивог и незамисливог. Колико нам заправо сведочење о трауматичној прошлости говори ако нисмо у могућности да замислимо? Да ли нам је довољна фактографија доказног материјала да бисмо веровали?

Кустоскиња изложбе: Зорана Ђаковић Миннити, координаторка међународне сарадње у Културном центру Београда
Организатори: Културни центар Београда и Музеј модерне и сувремене умјетности Ријека
Реализацију изложбе подржали: Министарство културе и информисања Републике Србије, Град Београд

О аутору:

Владимир Миладиновић (1981) Живи и ради у Београду. Дипломирао је на факултету Примењених уметности у Београду. Завршио је докторске курсеве на интердисциплинарним докторским студијама при Универзитету уметности у Београду, одсек за теорију уметности и медија. Од 2007. године има статус самосталног уметника. Добитник је награде 53. Октобарског салона. Члан је Уметничко-теоријске групе „Четири лица Омарске“ која се бави пропитивањем меморијалних стратегија на просторима бивше Југославије. Такође је и један од оснивача „Иницијативе за савремену уметност и теорију“. Главни фокус његовог рада лежи у пољу преиспитивања политика сећања, медијских манипулација и креирања и интерпретације историјских наратива. Од 2009. године је укључен у неколико научно-истраживачких пројеката. Излаже активно у земљи и иностранству попут: СМБА – Стеделијк Мусеум Буреау Амстердам (Амстердам, Холандија), Артиум – Басqуе Мусеум Центре оф Цонтемпорарy Арт (Виторија, Шпанија), Мüнцхнер Стадтмусеум (Минхен, Немачка), Салзбургер Кüнствереин (Салцбург, Аустрија), ФреираумQ21 – Мусеумсqуартиер (Беч, Аустрија), и ЦАЦТ-Тхессалоники Центер Оф Цонтемпорарy Арт (Солун, Грчка) итд. Радови се налазе и у колекцији Октобарски салон.
Више информација на: http://vladimirmiladinovic.blogspot.com

Loading...